Home , Haberler , Katliamlara ve yasaklara karşı İzmir sokağa çıktı

Katliamlara ve yasaklara karşı İzmir sokağa çıktı

Katliamlara_ve_yasaklara_karşı_İzmir_sokaktaİzmir: Devletin Türkiye Kürdistanı’ndaki katliamları ve İzmir Valiliği’nin yasakları İzmir’de protesto edildi.
İzmir Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri tarafından devletin T. Kürdistanı’ndaki katliamları ve bu katliamlara ses çıkartmak için düzenlenen oturma eylemlerini yasaklayan İzmir Valiliği’ni protesto eylemi düzenlendi.
Alsancak Sevinç Pastanesi önünde yapılan eylemde „Ankara’dan Suruç’a hesap sormaya“, „Nusaybin halkı yalnız değildir“, „Susma, sokağa çık, hesap sor!“ gibi dövizler buluburken kitle tarafından sık sık „Faşizme karşı omuz omuza“, „Katil devlet Nusaybin’i terket“, „Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek“ gibi sloganlar atıldı.
Partizan ve Yeni Demokrat Gençlik de eyleme katılırken eylemde bir de basın açıklaması okundu. Basın açıklamasını okuyan Melih Yalçın, İzmir Valiliğinin keyfi bir şekilde yaptıkları oturma eylemlerini yasakladığını ve bu yasağın insan temel hak ve özgürlüklerine aykırı olduğunu belirtti.
Yalçın, faşizan uygulamalarla birlikte hükümetin İzmir’de sokaktaki eylemleri, Nusaybin, Cizre, Silvan ve daha bir çok yerde de sokaktaki yaşamı yasakladığını vurguladı.
İzmir kamuoyuna seslenen Yalçın, bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da yasaklara, baskılara, saldırılara karşı mücadele edeceklerini ve tüm İzmir halkını da bu mücadeleye destek olmaya davet etti.
Basın açıklamasının ardından Grup Günbeli kısa bir müzik dinletisi gerçekleştirdi.
Müzik dinletisinin ardından kitle Sevinç Pastanesi önünde Gündoğdu Meydanına doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında „Gericiliğe faşizme karşı çıkıyoruz. Demokrasi istiyoruz“ yazılı pankart açılırken kitle tarafından sık sık „Biji berxwedana Nusaybin“, „Katil devlet hesap verecek“, „Kurdistan goristan ji bo faşistan“ gibi sloganlar atıldı.
Gündoğdum Meydanı’na varıldığında Suruç Katliamının 4. ayı olması nedeniyle İzmir Sosyalist Gençlik Derneği bir basın açıklaması okudu. SGD adına okunan açıklamada, devletin IŞİD çeteleri ile işbirliği ile Suruçta 33 kişinin katledildiğini, bu katliamın Türkiye ve Kürdistan devrimci güçlerine ve ezilenlerine savaş ilanı olduğu belirtildi.
Açıklamada Suruç, Ankara, Silvan, Cizre, Nusaybin ve daha bir çok katliamın hesabını sormak için devrim mücadelesini sonana kadar sürdürüleceği vurgulandı.
Daha sonra başta Amed, Suruç, Ankara, Silvan, Nusaybin olmak üzere katledilenler anısına 1 dakikalık bir saygı duruşu yapıldı.
Saygı duruşunun ardından „Şehid namirin“ sloganı atılırken eylem, katledilenler anısına denize karanfiller bırakılmasından sonra sonlandırıldı.

scroll to top