Home , Avrupa , Hatice Temel Türkiye’ye Uğurlandı

Hatice Temel Türkiye’ye Uğurlandı

ULM|28.02.2023| Almanya’da 25 Şubat tarihinde hayatını kaybeden devrimci-sosyalist Hatice Temel için Almanya Ezilen Göçmenler Federasyonu (AGİF) bünyesinde faaliyet yürüten İşçi Gençlik Derneği’nde (AJK) uğurlama töreni gerçekleştirildi. 63 yaşında hayatını kaybeden, Maraş-Elbistanlı Hatice Temel’in cenazesi Türkiye’ye gönderilecek.

Uzun yıllardır Güney Almanya’nın Laichingen Kasabasında yaşayan devrim emekçisi Hatice Temel için düzenlenen ve çok sayıda kişinin katıldığı taziye kabullerinden sonra, Neu-Ulm’da AJK derneğinde uğurlama töreni düzenlendi. Uğurlama törenine Almanya’nın bir çok kenti ve Avrupa’nın bir çok ülkesinden akraba, dost ve yoldaşları katıldı.

Hatice Temel’in kızıl bayrağa sarılı tabutu üzerine AGİF ve SKB bayrakları da kondu. Uğurlama töreninde, faaliyet yürüttüğü kurumlardan ve ve aile bireyleri tarafından konuşmalar yapıldı. Konuşmalarda ve sinevizyon gösterisinde duygusal atmosfer daha da yoğunlaşırken, çok sayıda kişinin göz yaşlarına hakim olamadığı görüldü.

Tabutu başında bir konuşmada Avrupa Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB)’den Ayşe Yumli yaptı. Yumli “Bir kadın olarak, sömürü ve zulüm çarkının emekçilere yaşattığını o da farklı biçimlerde ve farklı kimlikleriyle yaşayanlardandı.” diyerek başladığı Hatice Temel’i anlatan konuşmasını “İşçiler, emekçiler ve kadınlar bu bezirgânları daha fazla başımızda tutmayacak. Hatice yoldaşımızın da inandığı devrimcilerin komünistlerin, bizim dediğimiz gibi faşizm yıkılacak, özgürlük kazanacak!  Güle güle git Hatice yoldaş gözün arkada kalmasın. Çocukların, sevdiklerin, yoldaşların seni daima sevgiyle, minnetle anacaklar, unutmayacaklar, unutmayacağız. Daima bizimlesin, daima seninleyiz! Uğurlar olsun!” söyleriyle bitirdi.