Home , Haberler , İzmir’deki cezaevi aracına bombalı eylemi HBDH üstlendi

İzmir’deki cezaevi aracına bombalı eylemi HBDH üstlendi

Türkiye|02.09.2017|Halkların Birleşik Devrim Hareketi (HBDH), hapishanelerde politik ve adli tutuklulara yönelik saldırılara karşı 31 Ağustos günü saat 08.00’da İzmir’in Buca İlçesi’nde cezaevi servis otobüsüne yönelik bombalı eylem gerçekleştirdiklerini duyurdu.

Aydın-İzmir Otoyolu’na yakın olan Buca-Koop Mahallesi’nde, Ahmet Piriştina Bulvarı ile 1401 Sokak kesiştiği yerdeki plastik çöp konteynerine konulan patlayıcının 31 Ağustos günü saat 08.00 sıralarında cezaevi servis otobüsü geçerken infilak ettirilmesi sonucu 10 kişi yaralanmıştı.

İzmir’deki eyleme ilişkin HBDH şu açıklamayı yaptı
„Faşist diktatör Erdoğan ve çetesi, özgür ve onurlu bir yaşam mücadelesi veren tüm emekçilere azgınca saldırmaya devam ediyor. İşçilerin ve ezilenlerin her demokratik ve devrimci eylemini gazla, copla, dipçikle, kelepçeyle, kurşunla boğmaya çalışıyor. Dağları bombalıyor, ormanları yakıyor, yoksul halkımızın yaşam alanlarını yıkıyor. Boğazına kadar suça ve zulme batmış bu halk düşmanları ayakta kalmak için, dört elle, sömürgeci savaşa, faşist teröre, OHAL’e ve KHK rejimine sarılmış durumdalar.

Sayıları yüzbinlere ulaşan kadın, erkek, LGBTİ politik tutsaklar ve adli tutuklular da diktatör ve çetesinin yönettiği faşist devlet terörünün hedefindeler. Uzun zamandır, sürgün, tecrit, işkence, hak gaspı terörüne maruz kalıyorlar. Kadın tutuklulara yönelik başta taciz olmak üzere çeşitli cinsiyetçi saldırılar uygulanıyor. Her hapishane bir Nazi kampına çevrilmeye çalışılıyor. Son olarak ise, Guantanoma’ya secde ettiğini açıklayan diktatör, tek tip elbise saldırısının başlatılacağını açıkladı.

Bütün bu faşist, cinsiyetçi devlet terörüne ve hak gasplarına karşı, 31 Ağustos sabahı İzmir Buca’da, hapishane personelini taşıyan bir servis aracını bombaladık.

Adalet Bakanlığı adlı adaletsizlik ve zulüm bakanlığını, hapishane müdürlerini, gardiyanları, işkenceci hapishane müdürleriyle işbirliği yapan diğer personeli uyarıyoruz. Politik tutsaklara, adli tutuklulara saldırıları durdurmazsanız halklarımızın devrimci adaletinin gereğini yerine getirmeye devam edeceğiz. (Etha)