Home , Avrupa , Ayfer Ceren’imizi En Direngen Yanımızla Güneşe Uğurladık

Ayfer Ceren’imizi En Direngen Yanımızla Güneşe Uğurladık

 

DSC_0274LA FOND |15 – 08 – 2015 |  Cerenimizi sonsuzluğa uğurladık.

Ceren Ayfer Karatepe’nin cenazesi 15.08.2015 tarihinde  İsviçre’nin La Fonds kasabasında son yolculuğuna uğurlandı.  Avrupa’nın bir çok ülkesinden Ceren’in yoldaşları, sevenleri, dostları o gün La Fond’a akın akın geldiler. Ceren’in yanında olmak ve Partizanların acısını paylaşmak, partizanca yoldaş olmak için sabahın tan anında La Fond’da buluştular. Yaklaşık 500 ATİK, YDG, Yeni Kadın bileşeninin ve dostlarının hazır bulunduğu tören saat 8.30 gibi başladı.

Konfederasyonumuz ATİK’in geleneksel gençlik ve tatil kampının gerçekleştirildiği Yunanistan’dan gelen bir kara haberle yüreklerimiz bir kez daha dağlandı. 5 yoldaşımızın geçirdiği elim trafik kazasında en gençlerimizden 14 yaşındaki YDG üyemiz, güneş yüzlü can yoldaşımız, gencecik yanımız Cerenimiz’i yitirdik. Aynı kazada Ceren’imizin babası/yoldaşımız İbrahim Karatepe ağır yaralanırken, ATİK Başkanı yoldaşımız Çetin YAMAN ve diğer yoldaşlarımız Orhan ile Mesut da vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralandılar. Yaralı yoldaşlarımızın en kısa zamanda sağlıklarına kavuşmaları dileğimizdir. Ceren yoldaşımızın ailesi başta olmak üzere tüm ATİK ve Partizan ailesinin başı sağ olsun.  Ceren ayfer İsviçre’nin Neuchatel Kantonunda ailesilye birlikte yaşayan Ceren Ayfer Karatepe; ikinci ismini komutan Ayfer’den almıştı.

Acımız taze ve bir o kadar da büyük. Koca yürekli, zeytin gözlü, güneş yüzlü minik yoldaşımız. Seni bugün son yolculuğunda uğurlamak bizlere ne kadar zor geldi bir bilsen.. Bembeyaz tabudunu, rengarenk çiçeklerini ve kızıl karanfilleri taşımak çok ama çok ağır geldi yoldaşım.. Her ölüm erkendir derler ama bu ölüm senin için henüz çok ama çok erkendi minik yoldaşım. Güneşe uğurladık seni, önderimiz İbrahim Kaypakkaya’nın, senin gibi koca yürekli Berkin Elvan’ın ve isimlerini sayamadığım onlarca yüzlerce yoldaşlarımızın yanına uğrladık.  Onlar sana orda çok iyi bakacaklar, bundan hepimiz eminiz. Ve sende emin ol ki minik yoldaşım, senin o güzel ellerine tuttuğun bayrağımız bize emanettir. Bedenin ile bizden ayrılmış olabilirsin fakat senin ruhun her daim yanımızda olacak, sen ölümsüzsün. Her kavgada, mücadelede, her yürüyüşte, eylemde, sloganlarımızda ve halaylarımızda o güzel sıcak gülüşünle yanımızda olacaksın yoldaşım. Seni unutursak kalbimiz kurusun!

Biliriz her ölüm erkendir. Ancak genç ölümler söz konusu olduğunda dil damak kuruyor, sözler, kelimeler anlamını yitiriyor… Güneşe uğurladığımız, geleceğimiz olan her gencimizle, tarifi imkânsız acıların içinde tekrar tekrar boğuluyoruz. Zeytin gözlü, kocaman yürekli, güneş yüzlü kız; seni güneşe uğurlama vakti değildi henüz. Henüz böyle bir yolculuğa çıkman için vakit çok erkendi. Henüz senin yapacakların, bizim senden beklediklerimiz çoktu.

Günler ağır.

Günler ölüm haberleriyle geliyor.

En güzel dünyaları

yaktık ellerimizle

ve gözümüzde kaybettik ağlamayı:

bizi bir parça hazin ve dimdik bırakıp

gözyaşlarımız gittiler

ve bundan dolayı

biz unuttuk bağışlamayı…

 

Cenaze töreni kilisede yapıldı.  Cerenin Annesi,  Amcaları, halasının da hazır bulunduğu tören de YDG liler Naaşın iki tarafında Pankartlarıyla yerlerini aldılar. Partizan, Atik, YDG, Yeni Kadının gönderdikleri celenkler naaşın yanında acılarımızı paylaşiyordu.

Atik adına Metin Akçiçek  Cenaze törenine katılanları selamlayarak; Süreç ve Program hakkında  bir bilgilendirme yaptı. Cerenin hep bizimle yaşayacağını, onun ideallerini yaşatacağımızı belirti. Bugünün bizler için acılı, hüzünlü ve bir o kadarda direngen olduğunu belirterek konuşmasını bitirdi.

Daha sonra ailesinin istemi üzerine Alevi dedesi Alevi geleneklerine uygun kısa bir Cenaze merasimi yaptırdı.

YDG’liler Ceren’in Naaşını Omuzlarında taşıdılar

Daha sonra YDG’li yoldaşları tarafından Cerenimizin naaşı omuza alınarak mezarlığa getirildi. Mezarlıkta da yine kısa bir merasim yapılarak, Ceren yoldaşımız güneşe uğurlandı.

Sonrasında ise yapılacak  anma etkinliği için salona gidildi. 

Salon ATİK, PARTİZAN,YDG, YENİ KADIN’IN gönderdiği çelenk ve bayraklarla dizayn edimiş ve Ceren yoldaşımızın  plakatları ve pankartlarıyla düzenlenmişti. Ceren yoldaşımız sanki salona gülücükler saçıyor havası verilmişti.

YDG Başkanı Arda Eren’in sunuculuğunu yaptığı tören saat 13’te başlatıldı.

Bugün kanayan ve acıyan yürekler bir arada. Acımız büyük yüreğimiz buruk.  Özgürlüğe olan umudumuz daha derin ve umudumuz büyük. Ölüm nerde ve nasıl gelirse gelsin mücadelemiz kesintisiz olacak dedi. Çok kez ölümle yüzleştik. Ama yeryüzü aşkın yüzü olana dek mücadelemiz kesintisiz olacak. Ceren’in atığı her adımda umut vardı. Onun idealerini güneşe taşıyacağız. Ceren yoldaşı sonsuzluğa uğurlarken onu yaşamda hep canlı tutacağız dedi.

Sürece; faşist TC’nin katliam politikalarına ve Alman devletinin ATİK’e yönelik operasyonlarına değinen Arda, herkesi selamladı. Ceren şahsında devrim şehitleri adına bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Saygı duruşunda bir yoldaş şiir okudu.

Cerenimizi en direngen yanımızla uğurluyoruz.

Seni emekle, umutla büyüttük yoldaş,

senden ayrılmamızın tesellisini kavgamızda bulacağız!

Sefagül yoldaşın dediği gibi – vedalaşmayalım, gitti sanacaklar bizi.

ATİK adına Metin Akçiçek konuşmasını yaptı.

Metin Akçiçek ATİK adına anmaya katılan kitleyi  en direngen duygularıyla selamladı.  Zor olanın en zoruyla uğraşiyoruz ayrılığınla, hasretliğinle  ceren.  Canımız çok yandı ve hep kavgamıza sığındık. Yinede canımız şidetli ve dayanılmaz halde yaniyor. Sende ayrılmanın teselisini yine kavgamızda bulacağız. Yaşın küçüktü ama düşlerin ve ideallerin büyüktü. Umudunu hep yüksek tutun, düşlerini büyütün. Umudunu  ve bilincini geliştirmek için ATİK kamplarındaydın. Senin ayrılığın acı, hüzün ve buruk. Ama yaşama dair her acıya dayanmak zorundayiz. Hayat bizi hep sınayacak ve acılara tutunarak mücadelemizi yükselteceğiz.

Senin anılarını, ideallerini kavgamızda yaşatacağız ceren. Bundan emin olabilirsin dedikten sonra ATİKle dayanışan bütün kurum ve kişilere teşekürlerini sundu.

 

Daha sonra Yeni Kadın ve YDG adına Cansu Murat bir anma konuşması yaptı:

Daha küçüçük olmasına rağmen kocaman ama aynı zamanda tatlı ve çok masum bir yüreği vardı Ceren’imizin. Melek yüzlü yoldaş, yumuşak kalpli, o güzel bakan gözlerin arkada kalmasın biz yine seninle etkinliklerden, toplantılardan küçük kaçamaklar yapıp yine gülmeye devam edeceğiz. Ama sanma ki sensiz, sende yine hep yanımızda olacaksın ve o tatlı gülüşünle bize renk katmaya devam edeceksin. Yürüyüşlerde bizimle birlikte yine flaman elinde yürüyeceksin. O masum ve tatlı ışıntın eksik kalmayacak mücadelemizde.

Aldığımız her acı haber, yüreklerimizi dağlasa da dimdik ayakta durmaya, hatta yeri geldiğinde gülmeye bile çalışsak ta, güneşe yolculadığımız her genç beden aklımıza geldiğinde, hasretleri yüreğimize çöker, gülümseyen dudaklarımız büzülür. Ama onların ideallerini gerçekleştirmenin, daha dik ayakta durarak, örgütlü gücümüzü ve mücadeleyi daha çok büyütmek için tekrar tekrar bilenmekten geçtiğini biliriz her zaman.

Cerenimiz, genç yoldaşımız; sözümüz olsun ki; senin o henüz çocuk bedeninde taşıdığın kocaman yüreğindeki ideallerini mutlaka gerçekleştireceğiz ve o büyük gün geldiğinde yine hep birlikte halaya duracağız. Seni / sizleri unutursak yüreğimiz kurusun.

Partizan adına bir temsilci de konuşma yaparak katılanları ve ATİK’in yanında olan, destekleyen, dayanışan herkese ve kurumlara teşekürlerini sundu.

YDG‚liler Ceren’i en sevdiği marşlarla uğrladı.

Çeşitli demokratik kurumlar adına mesajar sunuldu ve kurum temsilcileri kendi mesajlarını sundular.

  • Aile adınada Mazlum yoldaşın Abiysi katılanları ve desteklerini sunanları selamladı herekese teşekürlerini sundu.
  • Daha sonra Weil Alevi Kültür Merkezi adına bir temsilci kısa bir konuşma yaparak bizimle dayanışma dileklerini sundular.
  • Yine İsvicre İşçi Partisi adına bir temsilcide Atik’le dayanıştıklarını ve acılarımızı paylaştıklarını dile getirdiler.
  • ADHK adına bir temsicide Atik’le dayanıştıklarını ve acılarımızı paylaştıklarını vurguladılar.

Cenaze töreni yemek verildikten sonra bitirildi. Katılan destek sunan yanımız da olan ve Atik’le dayanışan herkese teşekür edilerek sonlandırıldı.

Yaşamda herkes doğup büyür ve yaşlanır ölür. Herkesin öleceği bir zaman dilimi var ama bu bazen ansızın beklenmedik ölümler bize acı, keder ve hüzün verir. Ölümden korkmak asla ama korkulacak an insanı ansız yakalaması. Acılarımız sonsuzluğa uzanıp onlarla yaşama tutunmasını bileçeğiz.

CAN YOLDAŞIMIZ, GÜZELLİĞİNİ GENÇ YÜREĞİNİN GÜZELLİĞNDEN ALAN CERENİMİZ; SÖZÜMÜZ OLSUN Kİ SEN HER DAİM MÜCADELEMİZDE YAŞAYACAKSIN!

Seni unutursak kalbimiz kurusun!

 

AHM 

 

 

 

 

 

 

scroll to top