Home , Avrupa , İsviçre’de on bin civarında kitle Kobane için yürüdü!

İsviçre’de on bin civarında kitle Kobane için yürüdü!

Dünya Kobane 2ZÜRİH |03-11-2014|01 Kasım Dünya Kobane’yle dayanışma günü nedeniyle İsviçre’nin Zürih kentinde, İsviçre Demokratik Güç Birliği tarafından örgütlenen yürüyüşe on bin civarında yerli ve göçmen emekçi katılarak Kobane’ye sahip çıktılar.

İTİF, İDHF, İGİF, DEM-KURD, İABF ‘nin oluşturduğu güç birliği öncülüğünde yapılan yürüyüş kitlesel katılım nedeniyle Zürih merkez sokaklarında adeta saatlerce trafik durmak zorunda kaldı.

Saat 16.00 da Güç Birliği’nin ana pankart arkasında yürüyüşe geçildi. Yaklaşık 3 kilometre yürünen yürüyüşte, yerli anti-faşist grupların katılımın yogunlugu dikkat çekmekteydi. Yürüyüş boyunca arac içinde Almanca açıklamaların okunması ve sık sık “Biji berxwedana Rojava”, “Yaşasın Enternasyonal Dayanışma”, “Terörist Türkiye” gibi sloganlar eşliğinde miting alanına gelindi.

Miting alanına yaklaşık yarım saati aşkın bir zaman diliminde hala yürüyüş kortejin oldukca uzun olmasından dolayı bir bütün alana girememesi nedeniyle programa gecilmek zorunda kalındı.

İDGB adına Almanca ve Kürtce selamlandıktan sonra, dünya devrim şehitleri anısına saygı duruşu yapıldı. Ardından PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah ile canlı telefon bağlantısı kuruldu. Kurulan ses sistemi aracılığıyla alanda bulunan kitleye seslenen Asya, Kobane’de yaşanan son durumu özledikten sonra bugün dünyanın her yerinde yapılan eylemlerin kendileri için büyük bir güç kaynağı olduğunu ve eylemi yapan, katılan tüm kesime teşekkür ederek, barbarlara karşı verilen haklı mücadelenin kesinlikle başaracaklarını ifade etti.

Asya Abdullah’tan sonra Güç Birliği adına yapılan konuşmada, Kobane’ye sahip çıkanları selamladıktan sonra, savaş ve çatışmanın, kan ve gözyaşının, direnişin ve isyanın merkez üssü olan Rojova, özelde de Kobane’ye yönelik cok yönlü saldırılar devam etmektesine rağmen, Kobane halkı ve savaşcısıyla muazzam bir direniş yaratanları İsviçre’den selam gönderiyoruz ve Güç Birliği olarak diyoruz ki; Kobane direnişini ezmeye yeminli katiller sürüsünün heveslerini kursaklarında bırakacak bir seferberlik ruhuyla KOBANE’yi sahiplenmeye çağırıyoruz.“

Cok sayıda kurum ve partiler adına yapılan konuşmalar sonrasında sloganlarla bitirildi.

Aynı gün Bern Kentinde Sendikaların öncülüğünde ECOPOP adlı yasaya karşı merkezi miting olmasına rağmen, İsviçre’de Göçmen Emekçilerin en kapsamlı kitlesel bir yürüyüş gerçekleştirildi.

Yürüyüşte, TKP/ML, PKK, MKP, MLKP, SYKP ve Demokratik Kitle Örgütleri’nin yanısıra AUFBAU, Anti-Faşist Kurumlar da katılarak Kobane için yapılan dayanışma gününde kortej oluşturarak  yer aldılar.

Dünya Kobane 2

Dünya Kobane 1

Dünya Kobane 3

Dünya Kobane 4

scroll to top