Home , Avrupa , Hamburg’ta Açlık Grevi Direnişçileri ile Dayanışma Eylemleri

Hamburg’ta Açlık Grevi Direnişçileri ile Dayanışma Eylemleri

Hamburg |08.03.2019| Türkiye ve Avrupa’da açlık grevi eylemleri devam ediyor. Ciddi sağlık sorunlarına rağmen aktivistler ve HDP milletvekili Leyla Güven eylemlerini kararlılıkla sürdürüyor. Hamburg’ta faaliyet yürüten devrimci , demokrat ve yurtsever kurumların katılımı ile Tecrite Karşı Yaşam Platformu kuruldu.

Aralarında ATİF , ADHK , Nav-Dem gibi kurumların yer aldığı platform bu hafta içi iki bilgilendirme standı açarak eylemleri kamuoyuna taşıdı. Salı günü Hamburg’un Altona semtinde bir araya gelen kitle bilgilendirme standını kurdu. Platform adına yapılan açıklamada eylemlerin ciddi sağlık sorunlarına hatta ölümlere yol açabileceği bir döneme girildiği hatırlatıldı. Nav-Dem Eşbaşkanı Yüksel Koç’un kızının Almanya hükümetine yazdığı mektup ve aldığı cevapta kamuoyuna hatırlatılarak faşist T.C ile Almanya ilişkisine vurgu yapıldı. Hamburg eyaleti Sol Parti (Die Linke) milletvekili Cansu Özdemir’inde ziyaret ettiği bilgilendirme masasında bir konuşma gerçekleştirdi. Açlık grevlerinin geldiği boyut ile beraber Türkiye’deki güncel politik sürece vurgu yapıldı.

Perşembe günü Hamburg’un Sternschanze semtinde benzeri bir bilgilendirme standı açıldı. Tecrit’in insanlık suçu olduğu PKK lideri Abdullah Öcalan’a ve tüm politik tutsaklara özgürlük talebi yinelendi.Türkiye hapishanelerindeki binlerce tutsağında açlık grevlerini destekledikleri ve greve katılacakları hatırlatıldı.

Hamburg’ta açılan standlarda Platform tarafından basılan bildiriler dağıtıldı. Dinletilen müziklerle beraber açlık grevi eylemcilerinin talepleri sahiplenildi ve direnişçiler selamlandı. Hamburg’ta Platform tarafından önümüzdeki süreçlerde de eylemler organize edilecek.