Home , Avrupa , Balutistan Cumhuriyeti Partisi Aktivistleri Syntagma Meydanında

Balutistan Cumhuriyeti Partisi Aktivistleri Syntagma Meydanında

YUNANİSTAN |25.07.2018|Balutistan özgürlük hareketi Atina ‚da eylem gerçekleştirdi. Balutistan Cumhuriyeti Partisi tarafından düzenlenen eylemde Syntagma meydanında bulunan Turgut Kaya’ya özgürlük standı da ziyaret edildi. Partizan aktivistleri de Balutistan Cumhuriyeti Partisi’nin eylemine katılarak destek verdi.

Bugün Syntagma meydanında toplanan aktivistler döviz ve pankartlarla Balutistan yerleşkesinde yaşanan katliam ve işgalleri kınadı. Syntagma meydanının yakınında bulunan Parlamento binasına doğru yürüyüş gerçekleşti. Pakistan işgalini kınayan sloganlarla katliamlarda yaşamlarını yitirenler anıldı. Parlamento binası önünden Syntagma meydanına yapılan yürüyüş ile eylem bitirildi.
Eylem sonrası sürece yönelik sohbetler yapıldı. Turgut Kaya’nın açlık grevi eylemini bitirmesi olumlu değerlendirilirken bir an önce özgürlüğüne kavuşması gerektiği vurgulandı.
Anektot
Balutistan Cumhuriyeti Partisi Balutistan’ın özgürlüğü için mücadele yürüten bir özgürlük hareketidir.Balutistan’ın coğrafik olarak şuan ki sınırları İran , Pakistan ve Afganistan tarafından işgal edilmiş topraklarda olduğu bilinmektedir. Kürdistan şehirlerinde olduğu gibi Balutistanlılar bölgesel egemen güçler tarafından sistematik olarak asimile politikaları ve katliamlarla maruz kalıyorlar. BCP’de Balutistan’ın özgürlüğü için mücadele yürütüyor.
Atina’da BCP aktivistleri Türkiyeli devrimci Turgut Kaya’nın da derhal serbest bırakılması için çalışmalara destek veriyor.