Home , Avrupa , İSVİÇRE’DE 5. SAKİNE CANSIZ FESTİVALİ GERÇEKLEŞTİ

İSVİÇRE’DE 5. SAKİNE CANSIZ FESTİVALİ GERÇEKLEŞTİ

İsviçre’nin Zürih şehrinde 5. Sakine Cansız Festivali 10 Haziran Pazar günü gerçekleşti.

Sakine Cansız şahsında demokrasi mücadelesinde yitirilen tüm kadınlar için yapılan saygı duruşunun ardından çocuklar korosu ile festival programı başlatıldı.

Festival komitesinde olan Kürt kadın hareketi, SKB, Yeni Kadın, Kampüs Cadıları gibi kadın örgütlerinin selamlama ve açılış konuşması ile program devam etti.

ÖZ SAVUNMA HAYATI ÖNEMDE’

“Festival kadın şiddet ve direniş” temalı panel ile başladı. HDP Siirt Milletvekili Besime Konca, Komalên Cıwan’dan Newal Serhat ve Baskli Kadın Aktivist Nekane, Kampüs Cadıları’ndan Meral Çınar, Sosyalist Kadın Birliği (SKP) Hülya Yalçın Orak katılımıyla gerçekleştirilen “Kadın Şiddet ve direniş” konulu panele ilgi yüksek olurken, panelde kadınların her şart altında kendi öz savunma merkezlerini kurmanın önemine vurgu yapıldı. Rojava’daki kadın direnişinin ve Sakine Cansız’ın kadın eksenli mücadelesinin önemine değinen panelistler, erkek egemenlikçi zihniyete karşı kadınların geliştireceği öz savunma mekanizmalarının hayatı önemde olduğuna dikkat çekti.

NEKANE: SAKINELERİN MÜCADELESİ HER YERDE SÜRÜYOR

Panelde söz alan İspanya hükümetinin talebi sonucu uzun süre İsviçre’de tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılan Baskli aktivist Nakane ise devrim mücadelesinde yaşamını yitiren kadınları anarak konuşmasına başladı. “Şu an kadınlar olarak bir arada duruyor ve mücadele ediyorsak bu Sakine Cansız ve onun mücadele arkadaşlarının sayesindedir” diyen Nakene, bir kadın olarak İspanya hükümeti tarafından uğradığı işkencenin boyutuna dikkat çekti. Ataerkil zihniyete karşı mücadele ettiği için tecavüze maruz kaldığı söyleyen Nakene, şöyle devam etti: “Bedeli ne olursa olsun biz dünya kadınları, kadın özgürlük mücadelesini savunmaya devam edeceğiz. Bugün bizi burada birleştiren kadınların öncü ve her türlü baskıya rağmen mücadeleye devam eden gerekirse bu uğurda hayatını kaybeden Sakınelerin mücadelesidir” dedi.

KONCA: ERDOĞAN’I DEVİRMEK İÇİN HDP DEMELİYİZ

HDP Siirt Milletvekili Besime Konca, HDP’li kadınların Türkiye’de kaldığı şiddetin boyutuna dikkat çekti. 24 Haziran seçimlerinin önemine değinen Konca, “Bu seçimlerde Erdoğan ve onun ucube iktidarı devrilecek” dedi.

HDP’nin Türkiye’de tek alternatif demokratik güç olduğunu söyleyen Konca, “HDP barajı aşmadan Erdoğan ve iktidarının tarihin çöplüğüne gitmesi gerçekleşmeyecek. Bu nedenle herkes 24 Haziran’da HDP ve onun Cumhurbaşkanı Demirtaş’ı desteklemeli” şeklinde konuştu.

Festival çadırlardaki kültürel programlarla, ana sahnedeki müzik dinletileri ve konuşmalarla devam etti. Uzun emek ve özveri ile hazırlanan festival „Jin Jiyan Azadı“ sloganları ile sona erdi.