Anasayfa , Haberler , istanbul`da binler katliamı lanetledi

istanbul`da binler katliamı lanetledi

ist-110113-bdp-fransa-protesto13iSTANBUL |11-01-2013|Paris’te 3 Kürt kadının katledilmesi bugün Taksim’de protesto edildi. BDP İstanbul il örgütünün çağrısıyla bir araya gelen aralarında Partizan‘ında olduğu birçok örgüt Fransa Başkonsolosluğu’na yürüdü.

Galatasaray Lisesi önünde toplanan binlerce kişi “Özgürlük mücadelesinin neferlerine söz veriyoruz sorumlulardan hesap soracağız!” BDP İstanbul İl Örgütü imzalı pankart açarak sloganlar eşliğinde Fransız Konsolosluğuna yürüdü. Eylem boyunca sık sık “Kürdistan faşizme mezar olacak”, “Şehid namirin”, “Katil devlet hesap verecek”, “İntikam”, “PKK halktır halk burada”, “Bijî serok Apo” sloganları haykırıldı. Fransız Konsolosluğunun önüne gelindiğinde kitle siyah çelenk bıraktı.

“Bu cinayetle birçok mesaj verilmek istenmektedir”

 

Söz alan BDP İl Eş Başkanı Asiye Kolçak: “Önceden planlandığı, üzerinde çok yönlü çalışıldığı ve son derece profesyonelce işlendiği anlaşılan bu cinayetle birçok mesaj verilmek istenmektedir. Elbette öncelikle yeniden gündemleşen barışçıl demokratik çözüm süreci, sabote edilmek istenmektedir” dedi.

 

“Kadınların eşitlik ve özgürlük mücadelesinden vazgeçmedi”

BDP İstanbul Milletvekili ve HDK Yürütme Kurulu Üyesi Sebahat Tuncel yaptığı konuşmasında: “Sakine yoldaş orada faşizme de bir tokat atmıştır. Orada direniş sergiledi ama asla ve asla mücadelesinden vazgeçmedi. Zindanlar gördü, işkenceler gördü ama nerede bulunursa bulunsun demokratik siyasetten halkın özgürlük mücadelesinden, kadınların eşitlik ve özgürlük mücadelesinden vazgeçmedi.” dedi.

 

Katliamlarla Kürt kadınlarının mücadelesinin bitirilemeyeceğini vurgulayan Tuncel ardından şunları ekledi: “O faşizme karşı boyun eğmedi, her zaman direnişçi oldu. Tıpkı Dersim gibi, Dersim katliamında aldığı bütün yarayı, bütün öfkesini, halkının özgürlüğü için mücadele ederek verdi. Seyit Rıza’nın dediği gibi “belki bu devletin oyunlarıyla baş edemedim ama asla ve asla diz çökmedim”. Sakine’de Diyarbakır zindanlarında bu tavrı çok net olarak gösterdi ve o zindanlara, o vahşete karşı, o işkenceye karşı Esat Oktay’ın gericiliğine karşı yüzüne tükürerek devrimciliğin ne demek olduğunu, direnişin ne demek olduğunu gösterdi.” Tuncel son olarak bu katliamın açığa çıkarılmazsa sorumlusunun doğrudan Fransa ve AKP hükümeti olduğunu vurguladı.

 

Tuncel’in ardından söz alan BDP Batman Milletvekili Ayla Akat konuşmasında barış için Türkiye halkı Kürt halkıyla el ele mücadele etmesinin gerekliliğine vurgu yaparak; “Biz biliyoruz ki bu saldırı Sayın Abdullah Öcalan’ın Kürt kadınlarına gönderdiği selamlardan bağımsız değildir.” dedi. Eylem sloganlarla son buldu.