Anasayfa , TÜRKİYE , Türkiye’nin Genelinde Süren Direnişlerde Ölü Sayısı İkiye Yükseldi (Yenilendi)

Türkiye’nin Genelinde Süren Direnişlerde Ölü Sayısı İkiye Yükseldi (Yenilendi)

mehmet_abdullahİSTANBUL/ANTAKYA |04 – 06 – 2013 | Türkiye’nin geneline yayılan direnişlerde devlet katliamlarına devam ediyor. Ajanslara düşen habere göre Antakya’nın Armutlu mahallesinde Abdullah Cömert isimli genç polisin açtığı ateş sonucu katledildi. 22 yaşında olan Abdullah Cömert, verilen bigilere göre polisin açtığı ateş sonucu alnından vuruldu. Sol haber de yayınlanan habere göre Cömert’in naaşı morgda bekletilirken, hastane yetkililerin verdiği bilgiler kurşunun alnına isasbet ettiği ve arka kısmından çıktığı yönünde.
Antakya valiliği ise yaptığı açıklamada Cömert’in katledilmesini doğrularken, ‘kimliği henüz belirlenemeyen bir kişinin açtığı ateş sonucu ağır yaralanmıştır. Yaralı vatandaşımız kaldırıldığı hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetmiştir’ iddasında bulundu.

Taksim Gezi Parkı protestoları sırasında bir aracının çarpması sonucu yaşamını yitiren Mehmet Ayvalıtaş sonsuzluğu uğurlandı.

Dün (3 Haziran) günü İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin yer yerinde süren direnişler 1Mayıs Mahallesi’nde de devam etti. Halkın, devletin Gezi Parkını yıkma  ısrarı ve faşist baskılarını protestoları binlere varan kitlesel direnişlere dönüşmüşken, 1 Mayıs Mahallesi halkı da sokaklarda, hükümete tepkisi gösterdi.

Halk, biriken öfkesiyle TEM yolunu trafiğe kapattı, bu sırada bir araç yolda olan Mehmet Ayvalıtaş’a çarparak yaşamını yitirmesine yol açtı.

Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP)üyesi olan Mehmet Ayvalıtaş’ın cenazesi bugün 1 Mayıs Mahallesi’nden sonsuzluğa uğurlandı. Cemevi’nde yapılan konuşmadan sonra ailenin gözyaşları, yoldaşlarının öfkesi ile Çekmeköy mezarlığına doğru yola çıktı.

Mehmet Ayvalıtaş halkımızın büyüyen isyanında yaşayacaktır” yazılı pankart açan SODAP, cenazesinin Cemevinde yıkanmasından sonra sloganlar eşliğinde Çekmeköy mezarlığına doğru yürüyüşe geçti. Cemevinden çıkan binlerce kişi “Faşist devlet hesap verecek”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek”, “Faşizme karşı omuz omuza” , “Mehmet Ayvalıtaş onurumuzdur!” vb sloganları haykırdı. Alkışlar, zılgıtlarla taşınan cenaze töreninde duygusal anlar ve öfke aynı anda yaşandı.

Yol boyunca, hükümetin ülkede estirdiği teröre değinilerek halkın saflarda birleşerek hesap sorulması çağrısı yapıldı. Sloganlar eşliğinde Mehmet Ayvalıtaş’ın yaşamını yitirdiği TEM karayolunun üzerindeki köprüde durularak saygı duruşunda bulunuldu. Burada Mehmet Ayvalıtaş’ın hesabının sorulacağını belirten SODAP üyeleri yaşamını yitirdiği yola karanfil bıraktı. Burada Halkların Demokratik Kongresi adına bir konuşma yapıldı. Konuşmada, 31 Mayıs günü ortaya konan direnişin giderek büyüyerek devam ettiği belirtilerek, örgütlü bir halkın kimsenin yenemeyeceği vurgulandı.

Buradaki kısa anmadan sonra cenaze evinin önünde kısa bir süre bekletildikten sonra Çekmeköy Mezarlığı’na doğru yola çıkarıldı.

Yapılan anma yürüyüşüne HDK, Partizan, ESP, DHF, KÖZ, TKP 1920 gibi pek çok devrimci demokratik kurum da destek verdi.

DSC 0072

 

 

 

(Özgür Gelecek)