Anasayfa , Avrupa , İran’daki idamlar Bern’de protesto edildi!

İran’daki idamlar Bern’de protesto edildi!

01İSVİÇRE|02-11-2013|İsviçre Kürt Dernekleri Federasyonu (FEKAR) çağrısıyla bir araya gelen kitle, PJAK üyesi Hebibullah Gulperipur ile Rıza İsmail Mamedi’nin İran’da  idam edilmesini protesto etti.

01.11.2013 tarihinde İsviçre’nin Bern kentinde İran Konsoloslugu önüne protesto çelengi bırakıldı. Yapılan protesto eylemine PARTİZAN da destek verdi.

Saygı duruşu ile başlanan protesto eylemi,  FEKAR adına yapılan konuşmayla devam edildi. FEKAR temsilcisi konuşmasında;

„Uluslararası güçlerin tarihsel çıkarları doğrultusunda dört parçaya böldüğü Kürt coğrafyasında insanlık dıramının yaşanmaya devam ettiğini, 26 Ekim 2013 tarihinde Kürt siyasetçilerinden Hebibullah Gülperipur ve Rıza İsmail Mamedi isimli tutsakları idam ederek suç işlemeye devam ettiklerini, 2011 yılından bu yana PJAK ile ateşkes pozisyonunda olan İran Devleti’nin idam ve infaz politikalarını tekrardan devreye koyduğunu“ dile getiren temsilci bu „katliamların mutlaka hesabı sorulacaktır.“ Sözleriyle konuşmasını bitirdi.

Ardından kitleyi temsilen oluşturulan bir grub İran Konsolosluğuna siyah çelek bırakmak üzere, konsolosluğa yöneldi. Kitle sık sık “Şehit namirin”, “Katil İran hesap verecek” sloganları atıldığı eylemde, konsolosluga çelenk bırakan grubun gelmesiyle birlikte protesto eylemi bitirildi.

0102