Anasayfa , Avrupa , İoanna Kardara: “Turgut Kaya Derhal Serbest Bırakılsın”

İoanna Kardara: “Turgut Kaya Derhal Serbest Bırakılsın”

Daha fazla ses daha fazla dayanışma!

PRİN gazetesinden İoanna Kardara`nın 22 Haziran tarihinde çıkan bir yazısını haber değeri taşıdığı için yayınlıyoruz. 

İoanna Kardara yazısında Anayasa Mahkemesinin verdiği bir karar sonrasında,Türkiye’ye iade edilmek tehlikesiyle karşı karşıya kalan Turgut Kaya ile tam desteğini ve dayanışmasını ifade ediyor.

Turgut Kaya, gazeteci ve devrimci Marksist-Leninist Türkiye Komünist Partisi üyesi olduğu için daha önce yıllarca hapishanede kalan ve ardından Yunanistan`a giriş yaparken interpol gerekçesi ile keyfi olarak tutuklandı.

Uzun yıllar Türkiye’de tutuklu kalan ve işkenceler gören Turgut Kaya hakkında Türkiye`de kesinleşmiş cezasının yanı sıra Türk devleti tarafından üzerine ödül konularak arananlar listesinde. Şubat Ayında Yunanistan`a geçiş yaptıktan sonra tutuklanarak hapishaneye gönderiliyor. Turgut Kaya daha önce Yunanistan’da 2015 Nisan`da dört Avrupa ülkesinde eşzamanlı olarak yürütülen bir polis operasyonunda Avrupa’daki Türkiye`li İşçileri Konfederasyonu (ATİK) üyesiyle yine tutuklanmıştı.

Aynı operasyonda alınan diğer 10 kişinin mahkemesi Haziran 2016’dan bu yana Münih mahkemesinde devam ediyor. Münih mahkemesi Avrupa çapında büyük bir dayanışma dalgası ile sahiplenildi.

ATİK operasyonu olarak bilinen operasyonda bir süre tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılmıştı. Yunan makamları tarafından İnterpol gerekçesi ile tutuklanan Turgut Kaya Şubat ayında tekrar tutuklanak 30 Mayıs`ta ki davasında da Türkiye`ye iade kararı çıkartıldı. Bu karar Yunan mahkemeleri için tarihi bir karardır çünkü Turgut Kaya`nın Türkiye`ye iade edilmesi onun orada kötü muameleler yaşamasını da beraberinde getirecek. Ve bu karar İnsan hakkı ihlali olduğu için AİHM maddeleri gereği derhal durdurulması gerekir. Bu kararı durdurabilecek yer Yunanistan Adalet Bakanlığıdır ve biran önce iadenin durdurulması kararı verilmelidir.