Anasayfa , Avrupa , Gezi Şehit Ailesi ve Avukatları Basel’de Kitleyle Buluştu!

Gezi Şehit Ailesi ve Avukatları Basel’de Kitleyle Buluştu!

resim 2İSVİÇRE|16-10-2013|Basel Gezi Direnişiyle Dayanışma Platform tarafında organize edilen söyleşi etkinliği, 15 Ekim 2013 Salı günü 150 inin üzerinde kitle katılımıyla gerçekleştirildi.

Gezi şehidi Ali İsmail Korkmazın Anne, Babası ve Avukatlarının katılımıyla Basel Alevi Kültür Merkezin de gerçekleştirilen etkinliğe, Platform adına açılış konuşmasıyla başlandı.

Platform temsilcisinin yaptığı açıklamada “halkın isyanına ve bu isyanının devleti zorladığına vurgu yapılırken, direniş karşısında acze düşen devletin saldırganlığının tüm ilerici devrimci kesimleri hedeflediğine değinildi. Buna karşı hem halkın hem de ailelerin mücadeleden vazgeçmeyecekleri” ifadeleri ile açıklama sonlandırıldı.

Daha sonra sözü Ali İsmail Korkmazın Babası ve Annesi aldı. Ali İsmail’den bahseden anne ve babası, Ali’nin dayanışmacı, paylaşımcı ve haksızlıklara karşı olan tavizsiz tutumuna değinerek, bugüne kadar hem şehit düştüğü zamana ve de soruşturma sürecini anlatarak, bugüne kadar kendilerini yalnız bırakmayan ve hep yanlarında olan herkese teşekkürlerini ifade ettiler.

Çocuklarının dünyanın gözü önünde dövülerek katledildiğini söyleyen anne ve babası hesabı sorulana kadar mücadelelerine devam edeceklerini söylediler.

Ali’nin anne ve babasından sonra sözü avukatları alarak dava süreci ve AİHM  aşaması hakkında bilgi verdiler. Avukatlar, “Türkiye’de iç hukuk yolları tükenmeden AİHM’e başvurmalarının nedeninin, ülkede memurlar söz konusu olduğunda iç hukukun işlemediğini” söyleyerek bundan sonra hukuk mücadelesinin Türkiye ile birlikte bu zeminde de devam edeceğini ifade ettiler.

Bu konuda uluslar arası desteğin önemli olduğunu dile getiren avukatlar, dava aşamalarının takip edilmesi ve heyetler gönderilmesinin önemli olduğunu belirttiler. Türkiye’de yaşanan hukuksuzluğun tüm dünyaya teşhir edilmesi gerektiğini söylediler.

Avukatlar, Avrupalı parlamentoları ziyaret ederek dava dosyalarını sunacaklarını ve buralardan destek talep edeceklerini dile getirdiler.

Daha sonra sözü sırasıyla SP (Sosyalist Parti) milletvekili Ursula Metzgear, UNIA sendikası temsilcisi Hans K. Seitiger, SP (Sosyalist Parti) Basel bölge başkanı, Zübeyr Aydar ve İnsan Hakları Derneği Türkiye masası şefi söz alarak düşüncelerini ifade ettiler. Yapılan konuşmalardan sonra soru bölümüne geçildi.

Oldukça canlı geçen soru cevap bölümünden sonra etkinliğe, 16 Ekim günü Basel Kanton meclisine yapılacak ziyaret için destek çağrısı yapılarak son verildi.

resim 3