Home , Haberler , İnşaat işçileri Dayanışma gecesi : “Direnişi harcımıza kattık”

İnşaat işçileri Dayanışma gecesi : “Direnişi harcımıza kattık”

IMG_0074İstanbul: İnşaat işçilerinin Maltepe Küçükyalı Kültür Sanat Merkezin’de gerçekleştirdiği dayanışma gecesi yüzlerce kişinin katılımıyla gerçekleşti.

Hüznün ve coşkunun bir arada olduğu geceye, Rojava şehidi Suphi Nejat Ağırnaslı’nın annesi Nuran Ağırnaslı, direnişte olan Şişecam işçileri, Ankara katliamında yaşamını yitirenlerin yakınları, Partizan okurları ve birçok devrimci, demokrat kurum destek verdi.

Bajar, Tural Aslan, Pınar Aydınlar, Halil Tan, Cordel&Meth, Gölgedekiler, Grup İsyan Ateşi ve Grup Munzur gibi müzisyen ve grupların söylediği türkülerle marşlarla “Katillerden hesabı emekçiler soracak” sloganları haykırıldı.

„Taşeronu kaldırmak için örgütleniyoruz“

Gecede ilk olarak İnşaat İşçileri Sendikası Başkanı Mustafa Adnan Akyol konuşma yaptı. Akyol “Bizler günde 10 saat çalıştırılan, yürüdüğünüz yolları yapan, inşa eden. İş cinayetleri son bulsun diye kavgayı örgütlüyoruz. Taşeronu kaldırmak için örgütleniyoruz. Kısaca inşaat işçilerine dayatılan kölelik sitemini kaldırmak için örgütleniyoruz” dedi. Akyol ardından Ankara katliamında yaşamını yitiren İnşaat İş sendikası üyesi 6 işçinin “direnişini harcımıza kattık” diyerrek zafer ancak sokakta kazanılır.

IMG 0118Gece sinevizyon gösterimi ile devam etti. Gösterimin ardından Ankara katliamında yaşamlarını yitiren işçilerin yakınlarının yaptıkları konuşmalarla duygusal anlar yaşandı.

Direnişte olan Paşabahçe Şişecam işçileri geceye katılım göstererek dayanışmada bulundular. İşçiler “Zafer direnen emekçinin olacak”, “Yaşasın sınıf dayanışması” sloganları ile birlikte konuşmalarını bitirdi.

“Yaşasın devrimci dayanışma”

Maltepe HDP İlçe Örgütü, Alınteri, DAF ve Partizan adına okunan dayanışma mesajları okunurken “Yaşasın devrimci dayanışma”sloganları atıldı.

Partizan adına okunan mesajda, “İnşaat için örgütlenmiş bu etkinliği Partizan bilincimizle selamlıyoruz. Yaşasın sınıf dayanışması” sözleri ile son buldu. Ayrıca Nisan Yayımcılık’ın açtığı standa da geceye katılanlar ilgi gösterdi.

Gece sırasıyla Halil Tan, Tural Aslan, Pınar Aydınlar, Grup İsyan Ateşi, Cordel&Meth,  Grup Munzur ve son olarak sahne alan Bajar grubu türkü ve marşlarını  seslendirmesiyle son buldu.

IMG 0132

 

 

 

 

 

 

 

 

 

scroll to top