Anasayfa , Avrupa , İngiltere’de öğrenci eylemleri

İngiltere’de öğrenci eylemleri

universite_2LONDRA |11-12-2013| 27-28 Kasım tarihinde Londra Üniversitesinde sözleşmeli öğretim görevlileri ve işçilerin greve gitmesiyle başlayan, eğitimin özelleştirilmesine karşı eylemlere destek vermek  amacıyla öğrenciler üniversite binasını işgal ettiler. 5 Aralık’ta polis binayı işgal eden  öğrencilere saldırarak zorla binayı tahliye etti ve 41 öğrenciyi döverek tutukladı. Polisin  saldırısını ve özelleştirmeleri protesto eden öğrenciler oturma eylemleri ve boykotlar  örgütledikten sonra üniversite yönetimi Londra üniversitesinde eylem yapma yasağı getirdi.

Ayrıca eyleme katılan öğrencilerin isimleri üniversite yönetimi tarafından polise verildi.  Londra Üniversitesi’nde, diğer kadrolu çalışanlarla üç alanda, eşit hastalık ödeneği, eşit tatil  ve eşit emekli maaşı talep eden öğretim görevlileri ve işçiler, aynı zamanda üniversitenin 170  yıllık tarihinde kadrolu olmayan çalışanların gerçekleştirdiği ilk grev olma özelliği taşıyordu.

İngiltere’de üniversitelerdeki yemekhane, temizlik, güvenlik işçileri ve hizmetliler, sözleşmeli  olarak çalışıyor ve kadrolu personelin çok altında maaş ve gelir desteği alıyor. Örgütlü  oldukları sendikalar resmen tanınmayan ve resmi müzakerelere sokulmayan sözleşmeli  işçilerin taleplerine öğrenciler de destek veriyor.

11 Aralık Çarşamba günü Londra üniversitesi önünde toplanan yaklaşık 3000 öğrenci,  polisin öğrencilere karşı uyguladığı şiddeti protesto etmek için bir yürüyüş yaptı. Üniversite  önünde toplanan öğrenciler “POLİS ÜNİVERSİTEDEN ÇIK” , “ÜNİVERSİTELER BİZİMDİR”“İŞÇİLER VE ÖĞRENCİLER BİRLEŞİN VE MÜCADELE EDİN” sloganları atıldı. Yapılan  eylemde öğrenciler üniversite kampüsünü tekrar aldılar. Herhangi bir eylemde yüzlerce atlı  polis ve çevik kuvvet yer alırken bu eylemde hiç polis yoktu.

Londra’nın yanı sıra 11 Aralık’ta birçok ilde üniversite işgalleri ve öğrenci eylemleri yapıldı.  İskoçya’nın Aberdeen şehrinde ve Manchester şehrinde öğrenciler üniversite binalarını işgal  ederken birçok büyük ilde de öğrenciler protesto eylemleri yaptı. Özellikle 2008 de patlak veren ekonomik krizden bu yana İngiltere genelinde, eğitimde ve  sosyal alanda yapılan özelleştirmeler ve kesintilere karşı kitleler daha fazla sokağa çıkmaya  başladılar.