Home , Avrupa , İngiltere Dışişleri Bakanlığı Önünde Rojava Protestosu

İngiltere Dışişleri Bakanlığı Önünde Rojava Protestosu

disisleri_protestoLONDRA |09-08-2013 |  Londra’da bulunan Kürdistan’lı örgütlerin çağrısıyla 8 Ağustos günü İngiltere Dışişleri Bakanlığı önünde protesto gösterisi düzenlendi.Rojava’da yapılan katliamlardan sorumlu olanların başında gelen emperyalist İngiltere Devletinin ve diğer emperyalist ülkeler ile faşist Türk devletinin protesto edildiği eylem saat 14:00 da başladı. İngilizce olarak “Al qaeda is murdering Kurds in Syria” yazan pankartın açıldığı eylemde , Rojava’da yaşanan katliamın resimlerinin olduğu dövizlerde açıldı. Ayrıca Türkçe, Kürtçe ve İngilizce sloganlarda atıldı.
Dört parçadan Kürdistanlıların katıldığı eylemde PYD,PÇDK ve KCK bayraklarıda açıldı.

Kürt kurumları adına yapılan açıklamada ise „17 temmuzdan bu yana el kaideye bagli silahli gruplar, Jabhat El nusra ve Irak ve suriye islam devleti, Kurt bolgeleri ve komsu bolgeler Tel Abeyd, Serenakiye, Tel-Aran ve Tel-hasele yonelik vahsi saldirilar duzenleyerek binlerce Kürdü katletmektedir. Çeteler ayrica yüzlerce sivili kacırarak işkenceden geçirip katletmekte, binlerce insanin evini yağmalamaktadır. Bu katliamlar Kamışlı, Kobani ve Afrin bölgelerine yayılarak orada yaşayan Kürt Halkını hedeflemektedir. Bu çeteleri Türk devleti silahlandırmakta ve desteklemektedir.“ denildi.

Partizan‚ında bayraklarıyla katılarak destek verdiği proteto 10 Ağustos günü Londra Taksim Dayanışma Platformunun örgütlediği Rojava destek eylemine çağrı ile sonlandırıldı.