Home , Dünya , Hindistan’da Büyük Köylü Yürüyüşü

Hindistan’da Büyük Köylü Yürüyüşü

HABER MERKEZİ |24.11.2018| Hindistan’ın Maharashtra eyaletinde yaklaşık 25 bin köylü, Thane’den eyaletin başkenti Mumbai’ye kuraklık tazminatı talebiyle büyük bir yürüyüş gerçekleştirdi.

21 Kasım Salı günü başlayan yürüyüşün diğer talepleri ise koşulsuz köylü kredisi ve orman haklarının Adivasilere devredilmesini kapsıyordu. 8 ay önce de 35 bin köylü Nashik’ten Mumbai’ye kredi borçlarının silinmesi için yürüyüş düzenlemişti.

Köylü sendikaları liderleri, Mart ayında gerçekleştirdikleri yürüyüş sonrası başbakan Devandra Fadnavis hükümetinin verdiği sözleri tutmadığına dikkat çektiler. Protestocu çiftçiler, toprak ve su gibi kaynaklar üzerinde erişim ve kontrol hakları olması gerektiğini ve ayrıca 2017 yılında kredi feragatı sözünün tutulmasını istiyorlar.

Köylülerin bir diğer talebi de asgari destek ücretlerinin yükseltilmesi, uygulamada adil bir sistem uygulanması. Çiftçi Sendikası Jai Kisan Andolan Avik Saha’nın lideri ise “Hindistan’daki seçmenlerin yüzde 60’ından fazlası doğrudan ya da dolaylı olarak tarıma bağlı. Hükümetteki parti ve muhalefet şimdi bu sorunun ne kadar önemli olduğunu anlayacak” diyerek siyasi partileri uyardı.

22 Kasım Çarşamba günü Mumbai’ye gelen ve burada sekiz saatlik bir gösteri düzenleyen köylülerin temsilcilerinden oluşan bir delegasyon Bakan Girish Mahajan ile görüştü. Bakan, toprak hakları sorununun çözülmesi için hükümetin zamana ihtiyacı olduğunu söyledi. 22 Kasım Çarşamba günü Maharastra eyaleti başbakanı Devendra Fadnavis bir açıklama yaşarak protestocu köylülerin taleplerinin Kabul edildiğini açıkladı. Arazi tapu kayıtlarında değişiklik yapılacağı sözü veren Fadnavis, sürecin tamamlanması için üç aylık bir süre verdi. Başbakan ayrıca asgari destek ücretleri konusuna da öncelik vermeyi taahhüt etti.

Kaynaklar: www.scroll.in https://www.ndtv.com