Anasayfa , Haberler , Gözaltına alınan Hayri Argav serbest bırakıldı !

Gözaltına alınan Hayri Argav serbest bırakıldı !

asm6ISTANBUL-21-08-2014- ASM (Avrupa Sürgünler Meclisi) üyesi Hayri Argav, Almanya’ya dönerken gözaltına alınmıştı.  2008 yılında KCK propagandası yapmaktan arama kararı bulunduğu iddia edilerek gözaltına alınan,  Hayri Argav  çıkarıldıgı  Nöbetçi mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

ASM Yayın kurulunun telefonla ulaştığı Argav, Mahkemede önüne TV` lerde yaptığı konuşma ve söyleşilerin delil olarak konulduğunu ifade ederek, suçlamalar asılsızdır dedi. Mahkemenin tutuksuz yargılama talebiyle serbest kalan Argav, işlemlerini tamamladıktan sonra Almanya`ya döneceğini bildirdi.

—————————————————————————————-

 

Argavìn gözaltına alınması ardından şu açıklama medyada yer almıstı.

12 Eylül askeri darbesiyle sürgün edilenlerden biri olan Hayri Argav, gece geç saatlerde Almanya’ya gitmek üzere Atatürk Havalimanı dış hatlar terminaline geldi.  Sabaha karşı 03.30 sıralarında pasaport işlemleri için kontrol noktasına geçen Argav, havalimanı polisi tarafından gözaltına alındı.

Almanya’da geçirdiği 20 yıllık sürgün yaşamının ardından Türkiye’ye dönen Argav, geçtiğimiz yıllarda da Türkiye`ye giriş çıkış yapmış olmasına karşın bu iddia ile karşılaşmamıştı. ASM tarafından yapılan açıklamada; AKP hükümeti ve onun yargı organları siyasi nedenlerle baskı yapmaya ve insanların özgürlüğünü kısıtlamaya devam ediyor denildi. Ayrıca ASM (Avrupa Sürgünler Meclisi)  Hayri Argav`in tutuklanmasina sebep gösterilen iddiaların mesnetsiz olduğunu ve derhal serbest bırakılmasını talep etti.

Hayri Argav,ASM (Avrupa Sürgünler Meclisi) nin kuruluşu esnasında görev almış  ve 1.Dönemde Yürütme Kurulu üyesi olarak görev yapmış ve  Esbaşkanlık görevide yürütmüştü.