Home , Avrupa , Hamburg: Turgut Kaya’ya Özgürlük

Hamburg: Turgut Kaya’ya Özgürlük

HAMBURG |02.06.2018| Politik tutsak Turgut Kaya için Hamburg’ta eylemler gerçekleştirildi. Yunanistan’da iken hukuksuzca özgürlüğünden alıkonulan devrimci Turgut Kaya’nın Türkiye tarafından kırmızı bültenle aranması gerekçe gösterilerek muhalif , devrimci kimliği bilinmesine rağmen “ esir alınması ve Türkiye’ye iade edilme kararına“ karşı Hamburg’ta Yunanistan konsolosluğu önünde 30 Mayıs günü protesto edilmişti. Hazırlanan dosya ile “ Turgut Kaya’nın Derhal Serbest Bırakılması“ talebi yinelenmişti. 31 Mayıs’ta görülen duruşmasında Yunanistan Yüksek Yargısı Devrimci Turgut Kaya’nın muhalif devrimci kimliğine ve can güvenliği olmamasına rağmen “Türkiye’ye iadesine“ karar verdi. Aynı gün Sosyal medya üzerinden karar protesto edilmiş acılan Hashtag ile Turgut Kaya’ya özgürlük talebi yinelenmiştir.

Rote Flora Alternatif Kültür Evinde Turgut Kaya’ya Özgürlük Talebi

Sosyal medya eylemi ile Turgut Kaya’ya Özgürlük şiarı geniş kamuoyuna ulaştırılırken aynı saatlerde Hamburg’ta anti-faşist mücadele içerisinde tanınan ve işgal evi (Alternatif Kültür Evi) Rote Flora’da “Turgut Kaya’ya Özgürlük , Bir Devrimci ve Bir Mücadele İnsanı“ şiarlı pankart asıldı. Aktivistler Pankart eylemi dışında benzeri sloganlara sahip afişleride Sternschanze semtinin çeşitli yerlerine asarak demokrat kimliği ile bilinen semtte Turgut Kaya’nın özgürlüğüne kavuşması için çalışma yürütüldü. Rote Flora’da asılan pankartla ilgili çeşitli kurumlar süreç üzerine bilgilendirildi. Enternasyonel dayanışmaya vurgu yapıldı. Önümüzde ki süreçlerde de gelişebilecek eylemlere ilişkin bilgilendirme yapılacağı açıklandı.

Devrimci Turgut Kaya “İade kararı“ sonrası açlık grevine başlayarak kararı politik bir tavırla protesto ediyor. Ayrıca Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu ve UPOTUDAK’ta  sürece karşı duyarlılık çağrısı yapmıştı. Turgut Kaya’nın özgürlüğüne kavuşması için Yunanistanda bir komite kurulmuştu. Kaya’nın açlık grevi eylemiyle dayanışma ve haklarının iade edilmesi için de Yunanistan’da açlık grevi eylemi başlatılmıştı.