Home , Avrupa , Hamburg Limanı 829. Kuruluş Yılı Kutlamasında Alman Polisinin Oury Jalloh Korkusu

Hamburg Limanı 829. Kuruluş Yılı Kutlamasında Alman Polisinin Oury Jalloh Korkusu

HAMBURG|19.05.2018| Hamburg’ta gelenekselleşen Alternatif Hafengeburtstag (Liman kuruluşu günü) festivali gerçekleştirildi.Bu yıl 829. Kuruluş yılı olan Hamburg limanı uzunca senelerdir devam eden festivalle kutlandı. Festival gelenekselleşen hali ile iki organizasyonla gerçekleştirildi.

Birincisi kısa olarak özetlersek Hamburg (Devlet) eyaletinin gerçekleştirdiği Elbe nehrinin kıyısında kurulan sahneler ve standlarla gerçekleşiyor.

İkincisi Hamburg’ta faaliyet yürüten anti-faşist kesimin kollektif olarak örgütlediği ve her sene Politik bir tema üzerinden şekillenen etkinlikler olarak gerçekleştiriliyor.Alternatif Hafengeburtstag olarak devletin kurduğu stantların karşısında kurulan stantlar ve sahnelerde yer alıyor.Secilen politik temaya uygun olarak afiş ve pankartlar asılıyor. Sistem karşıtı ve teşhiri üzerine pankartlar yer alıyor.  ATİF Hamburg’un da içerisinde yer aldığı Hamburg’ta faaliyet yürüten birçok kurum stant açıyor. Ayrıca Hamburg’ta bulunan büyük direnişler ve bedeller sonucu elde edilen işgal evleride bu semtte yer alıyor.

NSU ve Irkçı Örgütlerin Katlettiği İnsanlar Unutulmadı !

Bu yıl Alternatif Hafengeburtstag organizasyonu komitesinin ilk toplantısında NSU ve katlettiği insanlar için bir tema seçildi.Hamburg’ta hazırlıkları aylar öncesinden başlayan festivalde her sene devletin ve ona bağlı polislerin provakatif tutumu dikkat çekiyor. Bu yıl da yoğun olarak polis provakasyonu yaşandı.Edindiğimiz bilgilere göre polisin göz altına aldığı katılımcılar oldu.

ATİF Hamburg olarak açılan stantlarda 19 Mayıs Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya anma gecesi afişleri ile emperyalist saldırganlığa ve işgale karşı dur de sloganlı pankart asıldı.Hamburg’ta açılışı Perşembe günü gerçekleşen sokak festivali 4 gün sürdü.Günlük olarak binlerce kişinin ziyeret ettiği alanda ATİF Hamburg yiyecek ve içecek standı ile alanda yer aldı. Yoğun ve kollektif emek ürünü olan çalışmalarda ATİF Hamburg dernek üyeleri ve dostları katkı sundu.

 

Anektot

Hamburg Limanı 7 Mayıs 1189  Kral Friedrich Barbarossa tarafından kuruldu.Bu yıl 829. Kuruluş yıldönümü olarak kutlamalar yapıldı. Işık gösterisi ve havai fişek gösterileri gerçekleştirildi. Devletin gerçekleştirdiği kutlamaların yanı sıra anti-faşistlerce alternatif festival gerçekleştiriliyor. Gelenekselleşen alternatif kutlamalarda ki sistem karşıtı temalar devlet güçlerinin rahatsızlığı sebebi ile engellenmek isteniyor. Buna karşın direnerek uzun yıllardır geleneksel alternatif kutlamalar gerçekleşiyor.Bu yıl özellikle Dessau’da katledilen Oury Jalloh ile ilgili asılan ‚‘‘Oury Jalloh Alman Polislerince Öldürüldü‘‘ pankartlarından rahatsız olan polis ekipleri sık sık asılan pankartlara müdahale ederek topladı. Daha sonra organizasyon tarafından stantlara pankartın benzeri dövizler verildi ve tüm stantlar dövizleri asarak polis müdahalelerini protesto etti. Polisin bir kişiyi göz altına aldığı olaylarda da yürüyüş yapıldı. Polis güçleri Stantların sonuna kadar eylemcilerce götürüldü.

Bu yıl ki alternatif kutlamalarda yoğun polis gücü yanısıra Altona ve Hamburg Mitte semtleri belediyelerinin imzası ile bildiriler Alternatif stantların olduğu bölgeye bırakıldı. Bildiride çeşitli bahaneler sıralanarak Alternatif Hafengeburtstag festivaline izin verilmediği yazılmaktaydı. Ayrıca 59 yıldır Almanya birinci futbol liginde mücadele eden ağırlıklı olarak sağcı taraftarları olan HSV ( Hamburg Spor Kulübü) en son lig macında ikinci lige düşmesi sonrası provakasyon olasılığı sebebi ile kurulan alternatif sahnelerden anons ettirilerek provokasyonlara dikkat edilmesi gerektiği vurgulandı.Bu yıl Liman kuruluş kutlamaları 9-13 Mayıs tarihlerinde binlerce insanın günlük katılımı ile gerçekleştirildi.