Home , Avrupa , Hambacher Forst’da Polisin Operasyonu Sırasında Bir Gazeteci Yaşamını Yitirdi

Hambacher Forst’da Polisin Operasyonu Sırasında Bir Gazeteci Yaşamını Yitirdi

HABER MERKEZİ | 21.09.2018| Hambacher Forst’da Polisin Operasyonu Sırasında Bir Gazeteci Yaşamını Yitirdi

Almanya’nın Aachen kenti yakınlarındaki Hambach ormanında linyit ocağının genişletilmesi için enerji şirketi RWE tarafından çok sayıda ağacın kesilmesini engellemek isteyen çevrecilere polis saldırdı.

Alman polisi tarafından yapılan açıklamada, bir gazetecinin yaşamını yitirdiği belirtili. Açıklamada gazetecinin iki ağaç arasındaki 15 metre yüksekliğindeki asma köprüden düşerek, yaşamını yitirdiği aktarıldı. Kuzey Ren-Vestfalya İçişleri Bakanı Herbert Reul olay üzerine operasyonun durdurulduğunu duyurdu.

Polis operasyonu inkar ediyor

Aachen polisinin resmi Twitter hesabı üzerinden yapılan açıklamada, kaza sırasında eylemcilere yönelik bir müdahalenin olmadığını iddia etse de hem bakanın açıklaması hem de “Hambacher Forst” adlı Twitter hesabından yapılan paylaşımda gazetecinin öldüğü sırada ormanda polis operasyonunun olduğu görülüyor.

Söz konusu paylaşımda “Bize ormanda uzun süredir gazeteci olarak eşlik eden arkadaşımız 20 metre yükseklikteki bir asma köprüden düştü. Bu sırada polis ve (enerji şirketi) RWE ağaç ev köyünü boşaltmaya çalışıyordu. O sırada özel tim, asma köprünün yakınlarında bir aktivisti gözaltına alıyordu. Düşen kişi, muhtemelen oraya gitmeye çalışıyordu” denildi.

Operasyon geçen hafta başladı

Alman enerji firması RWE’nin linyit madenini genişletmek için yok edilmesi planlanan Hambach ormanında eylemcilerin ağaçlara kurdukları evlerin tahliyesi için operasyona geçen hafta başlanmıştı. Operasyonda bugüne kadar 50 ağaç evden 39’unun tahliye edildiği belirtiliyor.