Home , Avrupa , Göteborg’taki “Black Lives Matter“ Eyleminde Çatışma Çıktı

Göteborg’taki “Black Lives Matter“ Eyleminde Çatışma Çıktı

Göteborg | 08.06.2020 | George Floyd’un Minneapolis’te polis tarafından işkence ile gözaltına alındığı sırada öldürülmesi üzerine tüm dünyada ırkçılığa karşı sokaklara çıkan yüzbinlerce insan çeşitli eylemlerle tepkilerini ortaya koyarken, bunlardan biri de dün (07.06) Göteborg’ta gerçekleştirildi.

Geçtiğimiz hafta Göteborg’ta ilki yapılan eylemin ardından dün yapılan eyleme 50 kişilik katılım izni verilmişti. Binlerce kişinin meydanda toplanması üzerine polis eylemi sonlandırma kararı alarak kitleye dağılma yönünde duyuruda bulundu. Polisin bu tutumuna karşı dağılmayan ve ırkçılığa karşı tepkisini dile getiren binlerce insanın dağılması için polisin müdahale etmesi üzerine yer yer çatışmalar meydana geldi.

Emperyalizmin kalelerinden olan İsveç’in, henüz gerçek yüzünü göstermemiş olan ordusal polis gücü, zorun uygulayıcısı ve düzenin koruyucusu, kitleye biber gazı ve coplarla saldırarak kitleyi dağıtmaya çalıştı. Saldırı karşısında direnen devrimciler ve anarşistler, halktan da katılımın olmasıyla birlikte bu saldırılara karşı uzun süre direndiler. Gerek direniş sırasında gerekse çatışmaların sona ermesinden sonra onlarca insan gözaltına alındı, kimi kimlik tespitinin ardından serbest bırakılırken kimi ise tutuklanarak sorgusu yapılmak üzere  emniyete götürüldü.

Zor aygıtı ve düzenin koruyucusu olan polisin Göteborg sorumlularınca yapılan açıklamasına göre gözaltıların ve tutuklamaların devam edeceği öğrenildi. Polisin gözaltı ve tutuklama gerekçeleri arasında yeni çıkartılan anti-demokratik terör  yasalarına dayandığı, daha önce Haber Merkezimiz’de de bilgisini verdiğimiz bu yasanın bir parçası olan “mavi ışık sabotajı“nın da gerekçelerden biri olarak gösterildiği anlaşıldı.

Zor aygıtının ve karşı-devrimci istihbarat örgütünün eliyle Göteborg sokaklarında gerçekleştirilen ve özel şahıslara yapılan yağmaların direnişin meşruluğuna gölge düşürmeyi amaçladıysa da, ırkçılığa ve bir bütün olarak düzene karşı yönelen hareketlenmelere engel olamayacakları kitlelerin sokaklara çıkmaya devam edeceğine dair düşünce- ve beyanlarında görülüyor.

 

scroll to top