Home , Avrupa , Avrupa Seçim Platformu’ndan Açıklama

Avrupa Seçim Platformu’ndan Açıklama

Köln |27.06.2018| Avrupa’da birçok demokratik kurumun biraraya gelerek oluşturdukları Avrupa Seçim Platformu 24 Haziran seçimlerine ilişkin bir açıklama yayınladı. Ülkedeki ağır koşullara rağmen zorbalara boyun eğmeden demokrasi mücadelesini sokakta ve sandıkta sonuna dek sürdüren her kesi kutladığını belirten platform, herkesi bu süreçte faşizme karşı demokrasi cephesinde yer almaya çağırdı.

Yapılan yazılı açıklamada tüm baskılara rağmen „AKP-MHP tuzağı halklarımız tarafından boşa düşürülmüştür“ denildi. Açıklamada devamla „HDP etrafında kenetlenen demokrasi güçleri barajı yıkarak halklarımızın Mecliste temsilini sağlamış olsa da, ne yazık ki faşizmin yükselişi hala durdurulamamıştır. Halklarımıza kan, gözyaşı, savaş, kutuplaştırma, mezhepçilik, ırkçılık, baskı, eşitsizlik,  sömürü ve yoksulluktan başka bir şey vaat etmeyen faşist blok hala iktidardadır“ denildi.

Avrupa’da HDP oy oranının artmasına rağmen görevlerini tam olarak yerine getiremediklerini belirten platform açıklamasında; Yurtdışı seçmenlerinin ancak yarısının sandıklara taşınabildiği bu seçimlerde HDP oylarını yüzde 20 oranında yükseltmiş olsa da, yurtdışındaki yurtsever ve demokratik potansiyelimizi olması gerektiği kadar sürece duyarlı kılamadığımızın da farkındayız“ denildi.

Açıklama son olarak; „Önümüzdeki süreçte barış, demokrasi ve özgürlük güçlerine çok daha büyük görevlerin düşeceğinin bilinciyle faşizme teslim olmayacağımız, demokrasiyi kazanıp kalıcılaştırıncaya kadar mücadelemizi her düzlemde sürdüreceğimizi halklarımızla bir kez daha paylaşıyor, herkesi bu süreçte faşizme karşı demokrasi cephesinde yer almaya çağırıyoruz“ vurgularına yer verdi.