Anasayfa , Avrupa , G20 Tutsakları ile Dayanışma Yürüyüşü

G20 Tutsakları ile Dayanışma Yürüyüşü

Frankfurt |06.07.2018|  Bir sene önce yapılan G20 protestoları sonrası başlayan cadı avı devam ederken Frankfurt’ta bir araya gelen bine yakın anti-faşist, 27 Haziran’da gerçekleştirilen ev baskınlarını ve tutuklamaları protesto etti. Kent merkezi Klapperfeldt sokağında başlanan miting sonrası yürüyüş düzenlendi. Ana İstasyon’a kadar yapılan yürüyüşte tutsak bulunan iki kişinin serbest bırakılması talep edilirken Alman devletinin ve polisinin tavrı protesto edildi.

Önceki gün yapılan yürüyüşte, tutsaklardan birinin doğum günü olduğu duyuruldu ve tutsakların yalnız olmadığı, serbest bırakılana kadar eylemlerin devam edeceği dile getirildi.

Yeni Demokratik Gençlik (YDG), Yeni Kadın, ATİF aktivistlerinin de katıldığı eylemde sık sık “politik tutsaklara özgürlük!”, “yaşasın enternasyonal dayanışma!”, “G20 mağdurları yalnız değildir!” sloganları atıldı.

Eylemde YDG’nin konuya dair bildirisi okunurken, birçok kurum adına konuşmalar gerçekleştirildi. Yapılan konuşmalarda Alman devletinin G20 sonrası cadı avı başlattığı, baskı ve sindirmelere karşı mücadelenin yükseltilmesi gerektiği dile getirildi. Münih’te ki “komünistler davası”na değinilen açıklamada, davalarla sindirmelere karşı koymak için tutsaklarla dayanışmaların devam edilmesi gerektiği vurgulandı. Yapılan konuşmalarda Yeni Polis Yasası da teşhir edildi ve bu politikalara karşı yapılacak eylemlere katılım çağrısı yapıldı.

Ana İstasyon’da bir miting yapan kitle eyleme son verdi.