Home , Avrupa , ATİK İsviçre 3. Kış Kampını Gerçekleştirdi

ATİK İsviçre 3. Kış Kampını Gerçekleştirdi

İSVİÇRE |26.12.2023| İsviçre’de ATİK’e bağlı çalışmalarını yürüten kurumlar, Ekim ayında başlattıkları “Yalnız Değilsin – Örgütle Örgütlen” kampanyası çerçevesinde 3 günlük kış kampı gerçekleştirdi. Kış Kampı ATİK İsviçre Komitesi, Yeni Kadın İsviçre ve KulturFabrik tarafından 24-26 Aralık tarihlerinde İsviçre’nin Lungern gölünde bulunan kasabada gerçekleşti. 

Kampanya Koordinasyonu adına yapılan açılışta kampın programı ile ilgili bilgi verilirken, “Örgütle Örgütlen” kampanyası ile ilgili bir sunum yapıldı. Sunum içerisinde kampanyanın hedefleri, planlaması ve şimdiye kadar ki pratikler anlatıldı. Tartışma bölümünde katılımcılar soru, değerlendirme ve önerileri ile ilk günün politik çalışma bölümü son buldu.  

Kampın ikinci günü ATİK Eş Başkanı Süleyman Gürcan’nın hazırladığı “Yabancılaşma ve saflarımızdaki yansıması” konulu eğitim çalışması yapıldı. Gürcan kapitalist sistemin hangi yöntemlerle toplumu kendi doğasından, kültüründen veya emeğinden yabancılaştırdığını anlatırken bunların gündelik hayatta nasıl karşılık bulduğunu da vurguladı. Yoğun tartışmalı geçen soru bölümünde her bir kişinin daha bilinçli yaşaması gerektiği söylenirken, esas görevin burada devrimci ve demokratik kurumlarda olduğu da vurgulandı. Bu bağlamda Kapitalizmin saldırılarına karşı örgütlü mücadelenin zorunluluğu ön plana çıktı. 

Son Politik çalışma ise Yeni Kadın İsviçre örgütlülüğü tarafından gerçekleşti. Komitenin “Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği” başlığı altında katılımcılar ile geniş bir tartışma yürüttü. Sunumun ardından dinleyicilere dağıtılan sorular üzerinden canlı bir tartışma yürütüldü. Bu sorularda toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin nerede ve nasıl hissedildiği örnekler ile aktarıldı. Genel olarak kadınların kurtuluş mücadelesine de değinen katılımcılar, bu alanda geçmişte birçok yanlış anlayışların bulunduğu ve son yıllarda ciddi adımların atıldığı da söylendi. 

Öte yandan Kamp komitesi tarafında kültürel etkinliklerin ve sosyal aktivitelerin yer aldığı bir program oluşturuldu. Doğa gezilerini, çeşitli oyunlara, müzik dinletilerine ve halayların çekildiği keyifli anlara vesile oldu. 

Kamp, son gün yapılan değerlendirme toplantısı ve gelecek faaliyetlerin duyurusu ile son buldu.