Anasayfa , Avrupa , İsviçre’de Kayyum Protestosu: “Bu artık bir tercih meselesi değildir” (Foto Galeri)

İsviçre’de Kayyum Protestosu: “Bu artık bir tercih meselesi değildir” (Foto Galeri)

İSVİÇRE|24.08.2019| Amed, Van ve Mardin’de belediyelerin gasp edilmesine karşı dünyanın her yerinde eylemler yapılırken bugün (24.08) İsviçre’nin Basel şehrinde bir yürüyüş düzenlendi. Türkiyeli, Kürdistanlı ve İsviçreli birçok devrimci ve demokrat kurumun oluşturduğu İsviçre Demokratik Güç Birliği tarafından örgütlenen yürüyüşe yüzlerce insan katıldı. Dreirosenbrücke önünden saat 15:00’da başlayan yürüyüş boyunca sık sık “Jin, Jiyan, Azadi!”, “Es lebe HDP”, “Hoch die İnternationale Solidarität”, “Faşizme Karşı Omuz Omuza” atılırken, AKP’nin belediyeleri gasp edip seçilmiş belediye başkanlarını tutuklaması ajitasyonlarla teşhir edildi, hep bir ağızdan direniş marşları söylendi.

Yürüyüş güzergahı boyunca aynı zamanda ATİK tarafından kayyum saldırısına dönük hazırlanan bildiriler dağıtıldı. Barfüsserplatz’da yürüyüş sonlandırılırken kurumlar adına Kürtçe, Türkçe ve Almanca konuşmalar yapıldı.

Konuşmalarda Demokratik Güç Birliği’nin ilk eyleminin olduğuna vurgu yapılarak alanlarda birlikte hareket etmenin önemine değinilirken “halkın iradesiyle seçtiği belediyelere el koyan faşist hükümete dur deme ve ona karşı mücadele etme çabası içinde olacağız, hep birlikte alanlarda olacağız ve başaracağız.” Denildi. “Bu kayyum terörizmine karşı çıkmak için sadece Alevi, Kürt, Kadın olmanız gerekmez, bu insan olmanın gereğidir. Adalete ve demokrasiye inanan herkes bugün ortak mücadeleyi örmek zorundadır, bu artık bir tercih meselesi değildir. Yüzyıllardır faşizmin adı değişir, Kerbela’da Yezid olur, Dersim’de devlet olur ama günü gelir Seyid Rıza olur, zindanlarda Kaypakkaya olur, idam sehpasında Deniz olur, ismi değişir ama mücadelesi değişmez. Bugün farklı bayraklarla buradayız, faşizmin karşısında duran kim varsa beraber yürümek zorundayız.” denilerek ortak mücadele çağrısı yinelendi.

Basel Rojava Komitesi adına da Almanca bir konuşma yapılarak Kürdistan’da kayyumlara karşı halkın direnişi selamlandı. Sosyalist Parti adına da bir konuşma yapıldı. Son olarak Kürt Kadın Hareketi adına yapılan konuşmada “Kayyumlara, Erdoğan’a diyoruz ki sokaklarda olacağız, size o gasp ettiğiniz mekanları dar edeceğiz, topraklarımızdan defolup gideceksiniz. Ülkeyi çocuk mezarlığına çeviren, kadınları katleden, akademisyenleri intihara sürükleyen faşizme karşı birleşmeye ihtiyacımız var.” Denilerek sloganlarla, alkışlarla eylem sonlandırıldı.