Home , Avrupa , Fransa ATİK Genel Grev Katılım Çağrısı Yaptı

Fransa ATİK Genel Grev Katılım Çağrısı Yaptı

FRANSA|03.10.2021|Dünya tarihinin en kötü sağlık krizlerinden çıkmak üzere olduğu bir dönemde, toplumsal durumun özellikle sosyal modelin güçlendirmeye yönelik güçlü önlemler alınması gereken bir dönemde, Fransa Cumhurbaşkanı ve hükümeti, İşçi ve emekçilerin büyük bedeller ödeyerek kazandığı hakları, tek tek ellerinden almaya çalışmaktalar.
Kapitalizmin tüm kriz dönemlerinde olduğu gibi bu krizin de faturası, işçi sınıfına, emekçilere, kadınlara, gençlere, göçmenlere, mültecilere kısacası tüm ezilen halka ödettirilmek istenmekte.
Çalışma koşullarının giderek ağırlaştırıldığı, günlük çalışma süresinin yükseltildiği ve esnek çalışmanın geliştirildiği, işçi grevlerinin, yürüyüş ve mitinglerin sağlık ruhsatı uygulaması vesilesiyle yasaklandığı, ama aynı zamanda tüm bu saldırılara karşı, işçi ve emekçilerin direndiği bir süreçten geçiyoruz.
5 EKİM’DE GREVE GİTMEK;
• Binlerce insanı büyük bir tehlikeye atacak olan işsizlik sigortası reformunun geri çekilmesini sağlamak. Reform uygulanırsa, şu anda 900 € olan işsizlik ödeneği, 600 € düşecek.
• Çalışanların yarattığı zenginliğin daha adil bir şekilde paylaşılması ve hükümeti sosyal ve çevreyle ilgili acil durumlara yanıt vermeye zorlamak.
• Çalışma koşullarını ve satın alma güçlerini önemli ölçüde düşüren kemer sıkma kamu politikalarından çalışanların seslerini duyurmaları ve genel maaş artışı taleplerinin karşılanması.
• Ücretlerdeki genel artışın yanı sıra mesleki eşitliği, herkes için gerçek bir maaş ve kadın ve erkek arasında profesyonel eşitlik olan gerçek bir iş sağlamak.
• İklim değişikliğini ve sonuçlarını hızlandıran bu “daima daha fazlasını üretme” politikasına son verilmesi.
• İstihdamın ve gençlerin eğitimdeki güvencesizliğinin durdurulması, yurt ve konut yetersizlik önlemek için öğrenci konutların kamulaştırılması, üniversite kantinlerinde ücretsiz yemek ve daha fazla öğrencinin burstan faydalanması.
• Gençler için olduğu kadar iş dünyası için de tüm hak ve özgürlüklerin yeniden tesis edilmesi.
SERMAYE SAHİPLERİNİN KURMAK İSTEDİĞİ YENİ BİR PAZAR SAVAŞINA KARŞI;
5 Ekim 2021’de her meslekten isçiler, memurlar, gençler, emekliler, işsiziler, göçmenler ve mülteciler genel grev ile meydanlarda, liberal politikalara karşı, büyük bedeller ödeyerek kazandığımız hakları, tek tek ellerimizden alınmaya çalışan haklarımızın daha iyi korunması, yeni halkların kazanılması için seferber olun.
5 Ekim 2021’de genel grev ve meydanlara!
FRANSA ATİK
scroll to top