Home , Avrupa , Frankfurt’ta ‘Uluslararası Politik Tutsaklarla Dayanışma Günü’ Konulu Panel Gerçekleştirildi

Frankfurt’ta ‘Uluslararası Politik Tutsaklarla Dayanışma Günü’ Konulu Panel Gerçekleştirildi

FRANKFURT|14.03.2022| Frankfurt ADGB bileşenlerinin organize ettiği “Uluslararası Politik Tutsaklarla Dayanışma Günü’’ vesilesiyle yapılan panel, gerek kitlesel katılım, gerekse de yapılan canlı tartışmalar açısından verimli geçti.

Panel, Mart ayı içerisinde faşist Türk devleti ve onun kolluk güçlerince gerçekleştirilen 6 Mart 1978 Beyazıt Katliamı, 16 Mart 1988 Halepçe Katliamı, 16 Mart 1995 Gazi Katliamı, 30 Mart Kızıldere Katliamı ve tüm dünyada hapishanelerde yaşamını yitiren devrimci ve komünistler şahsında yapılan saygı duruşuyla başladı. 

Günün anlam ve önemine dair hazırlanana Sinevizyon gösteriminden sonra Panel bölümüne geçildi. Panele konuşmacı olarak çağrılan Hüseyin Yeter, Müslüm Elma, Uğur Karadaş ve Hasan Hayri Aslan sunumlarını sırasıyla yaptıktan sonra, soru cevap kısmına geçildi. Panelistlerin onlarca yıllık birikim ve tecrübeyi günümüze taşıyan ve uzun yıllar yaşamlarını hapishanelerde geçirmiş devrimciler olması,  ilgiyle dinlenmeleri ve tartışmaların canlı bir atmosferde geçmesini sağladı. Yürütülen tüm tartışmalar ve sorulan soruların ortak paydası; hapishaneler sorununun sınıf mücadelesi sorununun bir parçası olduğu, devrimci tutsakların yaşadığı sorunlara duyarlılık gösterilirken bu sorunun aynı zamanda bizim sorunumuz olduğunun bilinciyle hareket edilmesi gerektiği oldu.

Yine tutsakların yaşadığı ağır baskı ve tecrit koşularının bugün açısında dışarıda yürütülecek etkili ve birleşik çalışmalarla ancak boşa çıkarılabileceğini ve bu anlamıyla dışardaki devrimci demokratik güçler bu rollerini oynamaları gerektiğinin altı çizilirken, bu yönlü yaşanan eksikliklere dikkat çekildi.