Home , Haberler , Filistinli Esir Bilal Kayed: Asla diz çökmeyeceğiz !

Filistinli Esir Bilal Kayed: Asla diz çökmeyeceğiz !

Filistin’de 15 yıl aradan sonra özgürlüğüne kavuşacağı gün yeniden „idari tutukluluk“ kararı verilen Bilal Kayed, ölüm orucunun 66. gününde. SYKP’nin düzenlediği basın toplantısında konuşan Filistinli gazeteci Tahravi, Kayed’in mektubunu aktardı: „Ben gücümü halkımdan alıyorum, asla diz çökmeyeceğiz“

Filistinli esir Kayed: Asla diz çökmeyeceğiz

ANKARA- Filistin’de 15 yıl sonra özgürlüğüne kavuştuğu gün yeniden „idari tutukluluk“ kararı verilen Bilal Kayed’in başlattığı ölüm orucu eylemi ve Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) üyelerinin de açlık greviyle destek verdiği eylem, 66. gününde.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Filistinli tutsaklarla dayanışma amacıyla Mülkiyeliler Birliği’nde açıklama yaptı. HDK Eş Sözcüsü Ertuğrul Kürkçü, Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi üyelerinin de katıldığı açıklamada ilk olarak Filistinli gazeteci Hasan Tahravi konuştu. 20 yaşında cezaevine giren ve 15 yıl aradan sonra özgürlüğüne kavuştuğu gün yeniden tutuklanan Kayed’in mücadelesini anlatan Tahravi, Kayed ile dayanışmanın bütün dünyaya yayılmasının sağlanmasının en önemli görevleri olduğunu ifade etti. Tahravi, konuşmasını Kayed’in ailesine gönderdiği mektubundaki „Şunu bilin ki; başaramayacaksınız, ben gücümü halkımdan alıyorum ve asla diz çökmeyeceğiz“ sözleriyle tamamladı.

SYKP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları ise SYKP olarak Kayed’in İsrail devletinin işgalci ve faşist yüzünü kamuoyuna teşhir eden haklı ve meşru mücadelesini desteklemeyi enternasyonalist bir görev olarak gördüklerini ifade etti. Hatimoğulları, AKP’nin de İsrail yönetimini aratmayan adımlar atmaya devam ettiğine işaret etti. Hatimoğulları, şöyle konuştu: „Bizler Türkiyeli enternasyonalist sosyalistler olarak on yıllardır Ortadoğu’da direniş tohumu eken Filistin halkının özgürlük mücadelesini selamlıyoruz. İntifa’da çocuklarını, İsrail zindanlarında bedenlerini ölüme yatıran tüm devrimci direnişçileri selamlıyoruz. Haklı ve meşru mücadelelerinin yanında olduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz. Bilal yoldaşın yazdığı son mektupta seslendiği gibi sesleniyoruz: İki seçeneğimiz var: Zafer ya da zafer.“

HDK Eş Sözcüsü Ertuğrul Kürkçü de AKP’nin İsrail ile yeniden biraraya gelerek, gerçekleştirdiği anlaşmalara tepki göstererek, Kayed ile dayanışma çağrısı yaptı.

scroll to top