Home , Avrupa , „Ya Özgürlüğümüz ve onurumuz kazanacak ya da baskı“

„Ya Özgürlüğümüz ve onurumuz kazanacak ya da baskı“

KATALONYA|20.12.2017|1 Ekim’de bağımsızlık referandumu düzenleyen ve ardından bağımsızlık ilan eden Katalonya yarın seçime gidiyor.

İspanya Anayasası’nın 155. maddesini işleterek, Katalonya Özerk Yönetimi’ni görevden alan, yerel parlamentoyu fesheden ve 21 Aralık’ta erken seçime gidilmesi kararı alan Başbakan Mariano Rajoy, kampanyanın sona erdiği salı gününü Barcelona’da geçirdi. Mitingde konuşan Rajoy, “Normalliğe, anayasaya ve mantığa dönüp dönmeyeceğimizi bu seçimler belirleyecek.” dedi. Rajoy’un lideri olduğu Halk Partisi (PP), bir önceki seçimde 135 sandalyeden 11’ini kazansa da bu seçimde oy kaybederek 4-5 milletvekili ile parlamentoda temsil edilmesi bekleniyor.

Katalonya Avrupa Demokrat Partisi (PDeCAT) lideri Carles Puigdemont, seçim yasakları öncesi partisinin Barcelona’da yaptığı son mitinge katılanlara video konferans ile Brüksel’den seslendi. Puigdemont, seçilmesi durumunda Katalonya’ya geri döneceğini söyledi. İspanya’da hakkında tutuklama kararı bulunan Puigdemont, yaşananların tarihe not edildiğini belirterek, “Bu kez mesele seçimin kazanılması değil, mesele ülkenin ya da Rajoy’un mu kazanması” ifadesini kullandı.

Puigdemont’un tutuklu yardımcısı ve Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC) lideri Oriol Junqueras, kampanyasını Madrid’deki hapishaneden yürütüyor. Haftada 10 telefon görüşmesi hakkı olan Junqueras, kampanyasını, Katalan radyosuna verdiği mülakatlar, makaleler ve yazdığı şiirlerle yürütüyor.

„Ya Özgürlüğümüz ve onurumuz kazanacak ya da baskı“
Junqueras yanlıları, salı günü önce Katalan liderin tutulduğu hapishane önünde, akşam saatlerinde de memleketi Sant Vicenc dels Horts’ta toplandı. Etkinlikte konuşan kefaletle serbest bırakılan eski Katalonya Parlamentosu Başkanı Carme Forcadell, “Ya özgürlüğümüz ve onurumuz kazanacak ya da baskı ve 155 kazanacak. Halka gidiyor ve oylarınızı istiyoruz. Oylarımız sizin özgürlüğünüz” dedi.

Partinin Genel Sekreteri Marta Rovira Verges ise Junqueras’un hapsedilmesini eleştirerek, geniş konsensus ve güçlü bir hükümetle Cumhuriyeti (bağımsız devlet) inşa edeceklerini söyledi. Katalonya Cumhuriyetçi Solu’nun (ERC), rakibi Vatandaşlar’ın (C’s) oy oranı olarak gerisinde kalsa da 36-37 milletvekili ile ilk sırada yer alması bekleniyor. (etha)

scroll to top