Anasayfa , Haberler , Ethem Sarısülük’ü vuran polis Şahbaz’a yine tutuklama yok: Dava 4 Nisan’a kaldı

Ethem Sarısülük’ü vuran polis Şahbaz’a yine tutuklama yok: Dava 4 Nisan’a kaldı

ethem-sarisuluk-davaKatil polis Ahmet Şahbaz tarafından katledilen Ethem Sarısülük’ün öldürülmesine ilişkin dava, kaçırıldığı Aksaray Adliyesi’nde yeniden başladı.

“Güvenlik” gerekçesiyle Aksaray Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava duruşmasına, katil polis SEGBİS üzerinden katılırken, adliye binası çevresi polis ablukasına alındı. Gezi İsyanı’nda katledilenlerin aileleri, emek ve demokrasi güçlerinin de aralarında bulunduğu mahkemeyi izlemeye gelenler, polis tarafından engellenirken, bir süre sonra mahkeme heyetinin kararıyla, gelenler salona alındı.

Devlet katilini korumaya devam ediyor

Duruşmada söz alan Sarısülük ailesi avukatı Kazım Bayraktar, 3 Eylül’de 4 Eylül tarihli duruşma beklenmeden siyasi ortamın durumuna güvenilerek katilin serbest bırakıldığına dikkat çekerek, “Davanın naklinin gerekçesi Başkent’te güvenliğin sağlanamamasıymış. Buna kim inanır?” diye sordu.

Davada Yargıtay’ın kararına dair iki tarafın da görüşleri alındıktan sonra, Ethem’in avukatları katil polis ve mahkeme sürecine dair değerlendirmelerde bulunarak taleplerini mahkemeye iletti. Dava sürecinde alınan kararlar polisin korunması, devletin birçok kurumuyla sürece dahil olması gibi açıklayarak davanın politik bir dava olduğunun altı çizildi. Öte yandan bu adaletsizlik sonucu sürecin yargının itibarının kalmadığı dile getirildi. Bayraktar, bugün Dilek Doğan’ın yanı sıra Kürt halkına yönelik katliamların, bu infazların cüretinin ardında katil polis Şahbaz’a tahliye kararı verilmesi olduğunu dile getirdi. SEGBİS’in hukuka aykırı olduğunu vurgulayan Av. Murat Yılmaz da, katil polisin mahkemeye getirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Katilin katilden beter Avukatı

Katil polisin avukatları ise “kahraman polisimize hakaret ediliyor” ifadeleriyle Ethem’in annesi Sayfi Sarısülük’e “terör propagandası” suçlamasıyla saldırmaya kalktı.

Davanın siyasallaşmasını sözde istemediğini ifade eden katil avukatları, polis ve devlet saldırılarını görmezden gelip yaşanan katliamlardan bahsetmezken konuşmada sık sık polis ve askerlerin “teröristler” tarafından öldürülmesinden bahsetti.

Mahkeme heyeti Ethem’in avukatlarının katil Şahbaz’ın tutuklu yargılanması talebini reddederek katilin tutuksuz yargılanmaya devam etmesi ve SEGBİS’le duruşmalara katılması kararlarına hükmetti. Ayrıca görüntülerin ve bilirkişi raporlarının incelenmesi, tanıkların dinlenmesi, gerekirse yeni raporların hazırlanması kararlarıyla birlikte davayı 4 Nisan tarihine erteledi.