Home , Avrupa , Esir kamplarına hayır!

Esir kamplarına hayır!

01İSVİÇRE|16-08-2013|Halkın %78.5 oylarıyla referandumda mültecilere yönelik ırkcı yasanın 09 Haziran da gecmesinden sonra artan ırkçı yönelimlerin yanı sıra, mültecileri adeta esir kampları aratmayacak olan yeraltı kamplarına, konulmasından sonra tepkiler artmaya başladı.

İsviçre’nin Solothorn kantonunda insanların yaşama koşulların dahi olmadığı yer altı mülteci sıgınıklarına karşı 10 mülteci bulundukları koşulları protesto etmek için şehir merkezinde açlık grevine girmişlerdi.

Basın ve kamuoyunun yoğun ilgisi üzerine, polis 14 Ağustos günü müdahale etmesinin ardından mülteciler ve onlarla dayanışma içinde olan kurum ve kişiler 15 Ağustos 2013 tarihinde Solothorn merkezinde bir yürüyüş gerçekleştirdiler.

Yürüyüş haberinin şehir gazetesinde (Solothorn Zeitung) yer almasından dolayı, ırkçı bir grup eylemi protesto etmek için toplanması üzerine, polis güvenlik önlemini artırdı.

200 yakın eylemcinin katıldığı eylemde İsviçre Türkiyeli İşçiler Federasyonu (İTİF) ve İsviçre Göçmen İşçiler Federasyonu (İGİF) olarak „İsviçre mültecilere esir muamelesi yapıyor!“ Başlıklı Almanca ve Türkçe bildiriler dagıtıldı. Ayrıca ortak bildiri eylem alanında okundu.

Eylemin başından sonuna kadar bir çok yerel ve ulusal gazete ve radyonun eylemcilerle yaptıkları röportajlar ve aldıkları görüntüleri ertesi gün İsviçre geneline dagıtımı yapılan (20 Munuten) gazete ve bir çok yerel gazetede eyleme önemli oranda yer verildi.

Basının oldukca ilgisini çektiği eylemde zaman zaman polis korumasında faşistlerin sözlü sataşmalarına rağmen mültecilerin koşullarını anlatan eylemciler mültecilere yönelik ayrımcı uygulamalara da dikkat çekerek, protesto eylemlerine devam edeceklerini dile gtirdiler.

İTİF, İGİF, FEKAR ve Anti-Faşistlerin desteklediği eylem şehrin ana merkezinde yürünerek, yapılan konuşmalarla sonlandırıldı.

01040203