Anasayfa , Haberler , ATİK: Özgür Yılmaz Ölümsüzdür!

ATİK: Özgür Yılmaz Ölümsüzdür!

Özgür Yılmaz Ölümsüzdür!

Hoşçakalın  anılarımı bıraktığım  insanlar

Mutluluğu için  dövüştüğüm insanlar

Yedi bölge, dört deniz, Yedi iklim, altmışyedi şehir

Okullar, mahalleler, köprüler, tren yolları

Deniz kıyıları, balıkçı motorları, takalar

Asfalt yolları  boyu dizilmiş  fabrikalar

Ve İşçiler  ve köylüler

Hoşçakal Ülkem.

Hoşçakalın dünyanın bütün  Halkları

 

Tıpkı sonbaharda ağaçların yaprak dökmesi gibi, güzel insanlarımız teker teker ölümsüzler kervanına katılıyorlar. 21 Kasım 2021 gecesi, saat 23:00 sularında Özgür arkadaşımız da, geçirdiği ani bir kalp krizi ile bizleri kedere boğarak dahil oldu bu kervana. Ama şairin dediğini hep tekrarlarız ya; “nekadar yaşadığımız değil, nasıl yaşadığımızdır asl olan”…

Hayat denilen bu kavgada iz bırakarak geçip gidenler, hiç unutulmuyorlar/unutulmayacaklar. Her ne kadar her gidenimiz bizi derin acılara boğsa da; onlar her daim geride kalan sevdiklerinin yanlarında oluyorlar. Kimi zaman söyledikleri bir sözle, kimi zaman yaptığı işlerle, kimi zaman yarattıkları değerlerle…

Sevgili Özgür de espirili konuşmaları, tanıdığı tanımadığı ihtiyacı olduğunu bildiği herkese uzattığı yardım eliyle, incitmekten korkan, güven veren sevecen – dost bakışları ve yaşamı boyunca insanın insanca yaşayabileceği bir dünya yaratma mücadelesindeki hep o dik duruşu ve çocuk yaşlarından beri kavgaya kattığı değerlerle her daim yanı başımızda olacak. Onu da; o büyük gün geldiğinde hep birlikte çekilecek halayın başını çekeceklerin yanına yolluyoruz.

 

Özgür Yılmaz kimdir?

Özgür, 05 Ocak 1951’de Erzincan’ın Handesi köyü’nde dünyaya gözlerini açtı. Yaşam onu, daha çocuk denilecek yaşlarda, yaşadığı topraklarda sınıf mücadelesi ile tanıştırdı. Henüz gençliğinin baharında 24 yaşındayken, yaşam koşullarının sertliği, yoksulluk 1975’te onu gurbet yollarına düşürdü ve Almanya’ya geldi. Almanya’ya geliş nedeni ekonomik sorunlar, yoksulluk olsa da O; ülkede filizlenen ezilen sınıfa ait olma farkındalılığını burada bilince dönüştürenlerden oldu. Daha ilk geldiği yıllarda Wisbaden’deki ATÖF( Almanya Türkiyeli Öğrenciler Federasyonu) bünyesinde çalışmalara katıldı ve burada Partizan geleneğinden olan insanlarla tanıştı. 1976’da ATİF’in (Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu) kurulmasıyla çalışmalarına ATİF bünyesinde devam etti. ATİF’in ilk kurucu derneklerinden olan Wiesbaden Türkiyeli İşçi Gençlik Derneği’nin kurucu üyelerinden olup, uzun yıllar başkanlığını yaptı.

DSB’nin de (Demokratik Sanatçılar Birliği) kurucu üyelerinden olup, onun çalışmalarında da aktif yer aldı.

Almanya ‘da kurulduğu süreçlerden itibaren Yabancılar Meclisi’nde de yer alıp, belli dönemler başkanlığını da yaparak göçmen işçiler için önemli çalışmalarda katkıları oldu.

Özgür, tüm yaşamı boyunca emekten yana olan mücadeleci bir emekçiydi. Yıllarca çalıştığı ve emekli olduğu Opel fabrikasında da sınıf örgütlenmesi çalışmalarına hiç ara vermedi. İşçiler içinde sendikal mücadelede, sendika temsilcisi olarak yıllarca aktif bir şekilde mücadele etti.

Yaşamda karşılaştığı bütün zorlukların üstesinden gelmeye çalışırdı. Ama tabii her insan gibi üstesinden gelemedikleri de vardı. Çok sevdiği biricik oğlunun çok genç yaşta kansere yenik düşmesinden sonra büyük bir sarsıntı yaşamış, bu durumu birçok baba gibi kabullenememişti. Ama bu kabullenemeyişi içine gömerek, içinde kopan fırtınalara rağmen dışarıya yansıtmamıştı. Devrime olan inancı ve o kocaman yüreği ile bu acının da üstesinden gelmeyi kendince başarmıştı.

 

Sen mücadelemizde hep yaşayacaksın sevgili Özgür;

Sen, sınıf mücadelesinin çeşitli mevzilerinde küçük büyük demeden görev alıp, emek veren bir neferdin… Küçüklerin sevgili ağbisi, yetişkinlerin dostu, yoldaşı idin…

Sen, hayat denilen bu zorlu kavgada iz bırakarak geçip gidenlerden oldun. Geride kalan dostların, yoldaşların bıraktığın yerden mücadele bayrağını devr alarak devam ettirecekler ve sen halkımızın, dostlarının, yoldaşlarının sevgisinde, özleminde, mücadelesinde yaşayacaksın.

  • Özgür Yılmaz Ölümsüzdür!

 

Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu