Home , Haberler , Enternasyonalist Liste’den On Devrimci Tutsak İçin Dayanışma

Enternasyonalist Liste’den On Devrimci Tutsak İçin Dayanışma

MÜNİH |16.09.2017| Enternasyonalist Liste bileşenleri tarafından önceki gün On devrimci tutsak için Münih Eyalet Yüksek Mahkemesinde miting ve yürüyüş düzenlendi.Baden Wüttenberg ve Bavyera seçim inisiyatifleri tarafından örgütlenen dayanışma etkinliğine 200’ün üzerinde insan katıldı.

TKP/ML üyeliği ile yargılanmak istenen On devrimci için yapılan mitingde bir konuşma yapan Almanya Marksist Leninist Partisi (MLPD) Enternasyonalizm Sorumlusu ve Devrimci Parti ve Örgütlerin Enternasyonal Koordinasyonu (ICOR) Ana Koordinatörü Monika Gärtner-Engel, ADHK ve ATİF adına konuşmalar yapıldı. Etkinlikte ayrıca Almanya Genel Seçimlerinde aday olan tarafından da konuşmalar yapıldı ve dayanışma mesajları sunuldu.

Alanda ATİF’in seçimlere ilişkin tavrının açıklandığı broşürler yoğun bir şekilde dağıtılırken, Stachus meydanında yapılan ara mitingede yapılan konuşmalara meydanda duran insanlar ilgi gösterdi.

Monika Gärtner-Engel: „Yorulmadan devrimci inancı ve teorik duruluğu güçlendirdiğimizde, böylesi devrimci bir özgüveni yansıtabiliriz“

Monika Gärtner-Engel konuşmasında tutsaklarla olan dayanışmanın önemine vurgu yaparak, önümüzdeki süreçte bu dayanışmayı sürdüreceklerini vurguladı. Devrimci mücadelenin suç olmadığını, meşru olduğunu dile getiren Gärtner-Engel, Alman yargı makamlarının tutsaklara yönelik hiçbir suç iddasında bulunamadığını söyledi. Ekim devriminin 100. yıl etkinlikleri hakkında bilgi veren Monika Gärtner-Engel Lenin üzerinde film gösteriminde bulunduklarını ve Lenin’de hapishanelerde kadığı süre içerisinde zamanını teorik olarak kendisini geliştirmeye adadığını dile getirdi ve On devrimcinin de tutsak kaldıkları sürece bu süreyi hiç yorulmadan devrim için harcayacaklarına olan inancını vurguladı.

ATİF: „Antidemokratik uygulamalar arttılıyor“

ATİF Yönetim Kurulu tarafından sunulan mesajda etkinliğin anlamına dair bilgiler verildi ve sadece haksız yere tutsak alınan devrimciler için değil hükümetin daha da sağcılaşan politikalarına karşı koymak içinde yapılan protesto etkinliklerinin önemine vurgu yapıldı. Sunulan mesajda Almanya’da antidemokratik bri yasanın ilk olarak tez elden Münih Komünistler davasında uygulamaya konulduğunun bilgisi verilirken Mehmet Yeşilçalı için tüm girişimlere rağmen henüz gereken tıbbi yardımın yapılmadığı ifade edildi. Yapılan açıklamada tüm demokratik kamuoyunun haksız yargılanan On devrimci ile dayanışma çağrısında bulunuldu ve burada yapılmak istenenin antifaşist mcadelenin yargılanması olduğunun altı çizildi. Sunulan mesajda Müslüm Elma’nın sözlerine atıfta bulunularak, „bu dava mahkeme salonlarında değil, sokaklarda kazanılacak!“ denildi.

ADHK: „Onların mücadelesi bizlerin mücadelesindir“

ADHK adına Erkan Karakaplan tarafından yapılan konuşmada, bir çok defa burada olduğunu, bugünün anlamının farklı olduğunu dile getirdi ve bu etkinliğin Enternasyonalist Liste tarafından ortak olmasının öneli olduğunu vurguladı. Karakaplan açıklamasında, On devrimcinin mücadelesinin kendi mücadelesi olduğunu ve dünyanın heryerinde olduğu gibi burada da sınıf mücadelesinin var olduğunu dile getirerek etkinlik vasıtasıyla önemli bir adım atıldığını ifade etti.