Anasayfa , Avrupa , Dursun ÇAKTI Yoldaşları ve Dostları tarafından uğurlandı…

Dursun ÇAKTI Yoldaşları ve Dostları tarafından uğurlandı…

ULM | 01.03.2021 |Yakalandığı kanser hastalığı sonucu 25.02.21 tarihinde aramızdan ayrılan Dursun ÇAKTI dostları ve yoldaşları tarafından ona yakışır şekilde Ulm Merkez Mezarlığı’nda sonsuzluğa uğurlandı. Pandemi koşullarına rağmen yedi yüze yakın dostu, seveni ve yoldaşı katılım sağladı. Alan Dursun yoldaşın sevenleri, ailesi ve kurumlar tarafından getirilen çelenklerle donatıldı.

Demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yitirdiklerimiz için yapılan saygı duruşu ve şiir eşliğinde anma başladı.

Ailesi adına Binali Çaktı hem babası hem yoldaşı adına yaptığı konuşmada, Dursun Çaktı’nin hayatı ve mücadelesi üzerinde durarak “Herkese burada bir dokunmuşluğu vardır, gönlünden geçmiştir. Küçükle küçük, büyükle büyük olabilmiş, devrimci kişiliğiyle demokratik mücadeleyi sürekli taşımış. Ve insanlar ona bugün burada saygısını gösteriyor. Babamı ve yoldaşımı sahiplenmede bulunan dostlarıma teşekkür ediyorum” dedi.  Ardından   ADHF, AGİF, DTKM ve Halk Cephesi adına ortak bir açıklama okunarak Dursun Çaktı’nın demokratik ve devrimci mücadeledeki yerine vurgu yapılarak, onun eksikliğinin her alanda hissedileceğinin altı özellikle çizildi. Ardından çok eskilere dayalı bir dostu ve siper yoldaşı tarafından bir şiir okundu. Okunan şiirin ardından Ulm Tohum Kültür Merkezi başkanı tarafından yapılan konuşmada “65 yıllık bir yaşamın 45 yılı toplumsal mücadele ile geçen Dursun Çaktı yoldaşın on altılı yaşlarda Almanya’ya ayak basmasının ardından yirmisinde devrimci mücadele ile tanıştığı yirmi dördünde KAYPAKKAYA siyasetini kendisine rehber alarak kesintisiz kırk yılı aşkın bir mücadele içerisinde” olduğu vurgusu yapıldı

SİNEVİZYON:

Anmaya, Ulm ve çevresinde faaliyet yürüten devrimci demokrat kurumlar, Alevi  Kültür Merkezi ,Bir Umut spor kulübü ve yurtsever dostları katılım sağladı.

Dursun Çaktı’nın Ulm Halk Ocağı’nın kurucularından olup Tohum Kültür Merkezi’ne uzanan tarihimizin yapı taşı olduğu anlatılarak, devrimci olanı desteklediği ve her zaman dostları ile beraber olduğu vurgusu yapıldı. Ardından yine kurucuları arasında yer aldığı Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATiK) Eş Başkanı  Zeynep Çalışkan  bir konuşma yaptı. “Konfederasyonumuzun kurulmasındaki ve sonraki süreçlerde Dursun yoldaşın emeklerini anlatmakla bitiremeyiz” diyerek, bu tarihin içindeki önemine ve payına değindi. Ardından gösterilen sinevizyonda Dursun Çaktı’nın hayat kesitlerinden bir sunum yapıldı.

Bir yoldaşı “Ulm devrimci bir dostunu yitirdi. Yoldaşları onun her alandaki eksikliğini yaşayacaktır. Duruşuyla, pratiğiyle, yaklaşımı ile çok değerli bir insanı kaybettik. Ancak onun güzel öğretilerini yaşatarak devam edebilirsek o zaman Dursun yoldaşımızı yaşatmış olacağız” açıklamasında bulundu. Almanya Alevi Birliği Federasyonu adına yapılan kısa değinide ailesi adına Alevi inancına özgün vedalaşma yapıldı.

Dursun Çaktı’nın sevdiği türküler saz eşliğinde söylenerek yüzlerce kişi tarafından alkışlar ve sloganlar eşliğinde defnedileceği alana yüründü. Mezarı başında PARTİZAN adına yapılan konuşmada Dursun Çaktı’nın devrimci mücadeledeki yeri ve katkıları anlatıldı. Mücadele geçmişi ve ısrarı tekrarlandı. Onun gönül verdiği ve desteklediği Proletarya Partisi bayrağı tabutun üzerine serilerek “Yoldaş seni anacağız” marşı eşliğinde toprağa verildi.

FOTO GALERİ: