Anasayfa , Avrupa , Duisburg Soma Katliamını Kınadı!

Duisburg Soma Katliamını Kınadı!

Soma Protestosu Duisburg 1DUISBURG| 14-05-2014 | Manisa’nı Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014 tarihinde İmbat Holding’e ait maden ocağında yaşanan iş kazasında, bugüne kadar yapılan açıklamada 300’e yakın işçinin öldüğü/öldürüldüğü gelen haberler arasında. Madende tam olarak kaç işçinin çalıştığı belli olmadığı için, kaç işçinin daha göçük altında olduğu bilinmemektedir. Fakat yüzlerce işçinin daha göçük altında olduğu tahmin ediliyor.

İş kazalarında uluslar arası alanda en üst düzeyde olan Türkiye’de, bu kazanında adeta bir kadermiş gibi gösterilmektedir. Bu yaşanan bir iş kazası değil, bu bir işçi katliamıdır ve bunun tek sorumlusu da faşist AKP’nin kendisidir. Faşist TC’nin başbakanı R.T. Erdoğan yaptığı “Madende ölmek, Maden işçilerinin kaderi”  açıklamasında da anlaşılacağı gibi bırakalım utancı, neredeyse bu durumla gurur duyduğunu bas bas bağırmaktadır.

Soma’da yaşanan işçi katliamını protesto etmek için, Duisburg’da faaliyet yürüten demokratik kitle örgütleri acilen eylem çağrısı yaptılar. Şehrin en işlek caddesinde bir araya gelen yüzlerce göçmen emekçi Soma’daki işçi cinayetini kınadılar. Yürüyüş kitleye kısa bir konuşma yapılarak başlandı. Ardında Almanca yapılan konuşmada Soma’da yaşananlara değinildi ve bunun bir kaza olmadığı, tersine bir cinayet olduğu vurgulandı. Bu cinayetin sorumlusunun da faşist AKP’nin olduğu kitleye anlatıldı. Protesto eyleminde, yaşanan işçi cinayetinde akrabaları göçük altında kalan ve onlardan haber alamayanlarda vardı. Uzun uğraşlarına rağmen halen akrabalarında haber alamadıklarını, bazılarının da cenazelerini altıklarını sohbetlerde dile getirdiler.

Yürüyüşe; Partizan, ATİF Duisburg, ÖDA Duisburg, AGİF Duisburg, Young Struggle, YDG Duisburg, DİDF Duisburg, Duisburg Alevi Toplumu, Mala Kurdan Duisburg kitlesel olarak katıldılar. Yüzlerce göçmenin Soma da yaşanan bu cinayeti kınadığı eylemde sık sık ” Soma das war Mord, Widerstand an jedem Ort!“, “Hoch die Internationale Solidarität”, “ Bedel ödedik, bedel ödeteceğiz“, “İşçilerin öfkesi katilleri boğacak” gibi birçok slogan atıldı.

24 Mayısta Almanya’nın Köln kentine gelmesi beklenen Erdoğan’ı protesto eylemi çağrısı ve güçlü sloganlarla eylem sonlandırıldı.