Home , Haberler , Duisburg’ da İnsan Hakları Gününde Miting Düzenlendi

Duisburg’ da İnsan Hakları Gününde Miting Düzenlendi

düsseldorf 10 aralik10 Aralık Uluslararası insan hakları günü vesilesiyle, ATİK-UPOTUDAK’ın çağrısı üzerine Duisburg Tren Garının önünde ATİF Duisburg bir miting düzenledi.

Saat 17.00’de sloganlarla başlayan miting, daha sonra konuşmalarla devam etti. ATİF Duisburg adına bir arkadaş, ATİK aktivistlerine yönelik 15 Nisan 2015 tarihinde başlatılan tutuklama operasyonlarının insan hakları ihlali olduğuna vurgu yaptı. Temsilci uzun yıllar Türkiye’de tutuklu kalmış ve ağır işkenceler sonucu sağlıklarının önemli bir bölümünü kaybetmiş, Türkiye’de Adli Tıp raporlarının cezaevinde kalamaz dediği ve bundan dolayı serbest kalan insanların Almanya’da tutuklanıp, izolasyona tabi tutulduğuna vurgu yaptı.

Tutuklanma nedenlerinin ceza yasasının 129 a/b bendine dayandırıldığına dikkat çeken temsilci, tutuklananların TKP/ML yöneticileri olduğu ve TKP/ML’nin de “yabancı bir ülkede terör örgütü” olduğu iddiasının bir yalan olduğunu vurguladı. Ayrıca “terörist olanların Afganistan’da sivil halkı bombalayarak yüzlerce insanı öldürenlerdir, sınır tanımayan doktorların kurduğu hastaneyi bomba yağdırarak onlarca hastayı katledenlerdir, Paris’te, Ankara’da, Suruç’ta sivil halka yönelik bombalı saldırı düzenleyenlerdir. Türkiye Kürdistan’ında sokağa çıkma yasağı uygulayarak, onlarca Kürdü sokak ortasında öldürenlerdir, yüzyıllık cami ve kiliseleri bombalayanlardır. Tutuklanan insanların bir kısmı uzun yıllar ceza evinde yatmış, işkence görmüş ve bundan dolayı da sağlıkların kaybeden devrimcilerdir. Gene bir kısmı da uzun yıllardır Almanya’da yaşamaktadır ve Alman vatandaşıdır. İki arkadaşımız Sinan Aydın ve Banu Büyükavcı arkadaşımızda Nürnberg’de doktor olarak çalışmaktadır” diyerek, tutuklananların serbest bırakılmasını ve 129 paragrafının iptal edilmesini talep etti.

Mitinge NAV-DEM üyeleri de katılarak destek sundular. NAV-DEM adına konuşan temsilci de, Kürt politik tutsakların durumuna dikkat çekti. Tutuklanan Kürt politikacılarının, tutuklanma nedenlerinin PKK yasağına dayandırıldığını belirten temsilci, “Kürtlere yönelik yoğun saldırılar gerçekleştirilmektedir. Her gün Kürtlerin sokak ortasında katledildiği, aydınlarının Tahir Elçi örneğinde olduğu gibi sokak ortasında kurşuna dizildiği Türkiye’den gelen raporlarla Kürt politikacılar yargılanmaktadır. İnsan hakları gününde, Kürtlere yönelik gerçekleştirilen bu saldırıları kınıyor, PKK yasağının kaldırılmasını talep ediyoruz” diyen temsilci, ATİK aktivistlerine özgürlük sloganıyla konuşmasını bitirdi.

Sık sık sloganlarla devam eden miting, saat 18.00 de sona erdi.

scroll to top