Home , Haberler , Devrimci Tutsakları Sahiplenme Eylemleri Devam Ediyor

Devrimci Tutsakları Sahiplenme Eylemleri Devam Ediyor

munih_atik_dayanisma4MÜNİH |29.10.2016| Münih Eyalet Yüksek Mahkemesinde görülen TKP/ML davası kapsamında Mahkeme önünde bir dayanaışma ve protesto eylemi gerçekleşti. Yargılayanları yargılayan 10 devrimci tutsak ile dayanışma ve Alman devletinin ATİK’e yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla düzenlenen eylemi Frankfurt ATİK tutsakları ile Dayanışma Platformu gerçekleştiridi.

Aylardır hazırlıkları süren ve bu kapsamda Frankfurt ve Giessen’de etkinlikle gerçekleştiren Platformun çağrısıyla yerli-göçmen onlarca insan katıldı.

Saat 11:00 de başlayan etkinlite Platform üyeleri olan 3. Sıra için eylem birliği, ATİF, MLPD, AGİF, Frankfurt Kadın Grubu ve Ineterventionistische Linke adına konuşmalar yapıldı. Etkinlikte ayrıca Özgür Alman Gençliği (FDJ) adına bir temsilci dayanışma mesajını sundu. Münih şehir meclisi Sol Parti temsilcisi Çetin Oraner bir konuşma yaparak dayanışma mesajını sundu. Avusturya Yeşiller Partisi Milletvekili Berivan Aslan almanca ve Türkçe yaptığı konuşmasında yargılamanın hukuksuzkuğuna, Alman Türk devleti arasında kirli ilişkilere değindi ve tutsaklarla dayanışma içinde olacağını vurguladı.

ATİF adına yapılan konuşmada yargılamanın hukuksuzluğuna dikkat çekild ve ortaya çıkan tercüme skandalı ile birlikte faşist TC devletinin ve Erdoğan iktidarının davaya iştirak ettiklerini, savunma avukatları ve devrimciler arasında ki tüm gizli kalması gereken bilgilerin böylece Erdoğan ile paylaşıldığını dile getirdi. Merkel-Steinmeier hükümetinin adeta Erdoğan iktidarının uzun kolu biçiminde çalıştığını vurgulayan ATİF temsilcisi, dayanışmaya devam edeceklerini ve bu saldırılara karşı direneceklerini vurguşadı.

MLPD adına yapılan konuşmaad, 2017 yılında yapılan federal parlamento seçimlerinde Erhan Aktürk ve Deniz Pektaş’ın Enternasyonalist Liste listesinden aday olmalarını selamladıklarını belirtti ve tutsaklarla dayanışmayı bu süreçte daha geniş kesimlerle ele alacaklarını vurguladı.

Yapılan mitinge katılan ILPS temsilcisi Dan bir konuşma gerçekleştirdi ve Jose Maria Sison’un mektubunu okudu.

Yapılan bir başka konuşmada ise tercüme skandalı ile birlikte Hükümet ve Alman devleti eleştirilerin hedefi olurken, Erdoğan’ın tüm gizli bilgilere ulaştığını ve dolaylı olarak artık yargı makamının yada yargılayanların bir üyesi olduğunu vurguladı ve Alman devletinin faşist TC devleti önünde diz çöktüğünü dile getirdildi.

Banu Büyükavcı’dan mahkeme önünde gerçekleşen eyleme mektup gönderildi. Almanca’ya tercüme edilen Banu Büyükavcı’nın mektubu kitle tarafından alkışlarla karşılandı.

Mitingde sık sık marşlar ve türküler çalındı ve Politik tutusaklara özgürlük!, Yaşasın Enternasyonal Dayanışma!, sloganları atıldı. Polis’in tavrı zaman zaman kitle tarafından protesto ile karşılandı. Tutsaklarla dayanışma amaçlı mahkemeye gelen YKP/ML temsilcisi Gregori’nin sağlık durumundan kaynaklı mahkeme binası önünde dinlenmesine polisin izin vermemesi Kitleden insanların tepkisine neden oldu. Polisin bu tavrı protesto edildi. Polis etkinlikte ki ses seviyesine müdahale etmektende geri durmadı. Belli bir ses sevyesini geçmemesini isteyen polisin bu tavrı yine mikrofondan protesto edildi.

Ortaya çıkan tercüme skandalı vesilesiyle davanın düşmesi yönünde savunma avukatları tarafından önceki duruşmada verilen önerge bu duruşmada rededildi. Verilen reddin ardından avukatlar müvekilleri ile görüşme yönünde talepte buludular. Mahkemeye sunulan delillerin aslının mahkemeye sunulması yönünde sunulan dilekçe kabul edildi. Duruşma 7 Kasım tarihinde başlamak üzere ertelendi.

Mahkeme Hapishaneye Taşınıyor

Mahkeme dışına ulaşan bir başka bilgi ise Kasım ayı içerisinde duruşmaların Stadelhaim hapishanesine taşınma durumu ile ilgilydi. 17 Milyona mal olan ve Stadel hapishanesine yapılan duruşma salonunun 14 Kasım sonrası faaliyete geçeceği ve duruşmaların 1 4 Kasım itibariyle bu salona taşınacağı belirtiliyor. Konuya ilişkin yapılan konuşmada şehirden hapishanelere taşınan ve milyonlarca euroya mal olan salonlara rağmen tutsaklarla dayanışmayı büyütecekleri vurgulandı.

Yapılan duyurularda bir sonraki dayanışma mitinginin 25 Kasım’da olacağı vurgulandı. Kadınan Yönelik Şiddete karşı mücadele gününde Yeni Kadın tarafından düzenlenecek ve birçok kadın kurumu tarafından desteklenen mitinge çağrı yapıldı.