Haber Merkezi |04.05.2020| Emek ve Demokrasi Platformu, Dersim Katliamı’nın 83. yılında, katliamın gerçekleştiği ve binlerce insanın öldürülerek suya atıldığı Halvori Gözeleri’nde anma gerçekleştirdi.

Dersim Emek ve Demokrasi Platformu, katliamın gerçekleştiği ve binlerce insanın öldürülerek suya atıldığı Halvori Gözeleri’nde anma gerçekleştirdi. Anmaya siyasi parti ve kurum temsilcileri, yerine kayyım atanarak görevden alınan Peri Belediye Eş Başkanı Orhan Çelebi, Dersim Baro Başkanı Kenan Çetin, Dersim Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu, Halkların Demokratik Partisi Dersim Milletvekili Alican Önlü ile çok sayıda yurttaş katıldı.

‚4 MAYIS, DERSİMLİLERİN KARA GÜNÜDÜR‘

Yaşamını yitirenler anısına saygı duruşuyla başlayan anmada taleplerini söyleyen HDP Dersim İl Eş Başkanı Nurşat Yeşil, “Arşivler açılsın, hesap verilsin, Dersim ismi iade edilsin, halkından resmi özür dilensin, sürgünler, kayıplar ve evlatlık alınan çocukların listesi açıklansın, Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerleri açıklansın. Halkımızın dili, kimliği ve inancı önündeki engeller kaldırılsın, doğanın talanına yol açacak projeler iptal edilsin” dedi.

‘ARŞİVLER AÇILSIN’

Dersim Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu ise, 4 Mayıs 1937’nin sadece alınan kararlar olmadığını, Dersimliler için bir yara olduğunu dile getirdi. Maçoğlu, talepler karşılanmadığı sürece, mezar yerleri açıklanmadığı sürece, eski isimlerin geri verilmediği sürece anmaların devam edeceğini belirti. Dünya devletleri ve Türkiye’ye çağrıda bulunan Maçoğlu, “Talepler karşılansın, arşivler açılsın. Talepler, insani taleplerdir. Bu çağrı hepimizin çağrısıdır” şeklinde konuştu.

‘BU KAYALAR ONUR VE DİRENME KAYALARIDIR’

HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü de şöyle konuştu: “Durduğumuz yerin bir anlamı var. Bulunduğumuz yer, bu dağların, kimliğin, mücadelenin, kadın mücadelesinin en onurlu yeridir. Bu kayalar, onur ve direnme kayalarıdır. Bu dağlarda direnen Sakinelerin onur kayalarıdır. Bu dağların anahtarını kaybettik diyordu. Kırk yıldır bu dağların anahtarını arayanlar mücadeleyle anahtarı bulmuştur. Bu anahtar, bu toprağın kimliği, inancı, itikat, onurudur” diye konuştu.

ÇIRALAR YAKILDI, KARANFİLLER SUYA BIRAKILDI

“Arşivler açılsın, hesap verilsin” diyen Dersim Baro Başkanı Kenan Çetin ise, taleplerin karşılanması gerektiğini vurguladı.

Lokmalar pay edilip, çıralar yakılarak yaşamını yitirenlerin anısına Munzur’a karanfiller bırakıldı. Sanatçı Metin Kahraman anmada Kırmancki klamlar seslendirdi. Emek ve Demokrasi Platformu, daha sonra merkezde Seyit Rıza Meydanı’nda çıralar yakarak yaşamını yitirenleri andı. (MA)