Anasayfa , Avrupa , Zürih`te Konsolosluk önüne tabut bırakıldı!

Zürih`te Konsolosluk önüne tabut bırakıldı!

Resim 1ZÜRİH|07-06-2013|  9 gün önce Taksim’de başlayan ve giderek yayılan direniş, gelinen aşamada önemli bir kazanım ortaya çıkarmıştır. Bu kazanımları ileriye taşımak, direnişe sahiplenmek ve direnişte yaşamını yitirenleri anmak için, Demokratik kurumlar bir araya gelerek 06 Haziran 2013 tarihinde Zürih Türk Konsolosluğu önüne temsili tabut bırakma eylemi gerçekleştirdi.

İsviçre Türkiyeli İşçiler Federasyonu (İTİF) – İGİF – İDHF – Halk Cephesi – İsviçre Alevi Federasyon‘ unda içinde yer aldığı kurumlar Taksim direnişiyle dayanışma komitesi-Zürih oluşturdular.

Komite öncülüğünde yapılan yürüyüşün toplanma yerinde yapılan konuşma, sloganlar ve davul-zurna eşliğinde çekilen halaylar sonrasında konsolosluğa gidilmek için yürüyüşe geçildi.

Yürüyüş kortejinin en önünde direnişlerde yaşamını yitiren Mehmet Ayvalıtaş ve Abdullah Cömert’i temsilen yapılan tabutlar ve arkasında “Überall Taksim, Überall Widerstand!” yazılı ana pankart eşliğinde, kitlenin yoğun coşkusu ve canlılığı yürüyüşün temposunu artırıyordu.

1500 ün üzerinde katılan kitle Yürüyüş boyunca sık sık “Faşizme karşı omuz omuza”, “Her yer direniş, Her yer Taksim “, “Hoch die Internaionale Solidaritet” sloganları ve komite tarafından çıkarılan Türkçe, Almanca bildirilerde yoğun dağıtıldı. Korteje ATİK, YDG ve Yeni Kadın flamalarımızla kitlesel katılım gerçekleştirdik. Etkinliğe destek veren kurumlardan, İsviçre İşçi Partisi Gençlik Örgütü ve ÖDP de katıldı.

Konsolosluk önünde toplanan kitle, zılgıtlar, yuhlamalar ve sloganlarla Türkiye’ye güçlü mesaj yollanıldı. Komite adına önce yapılan Almanca açıklama ve ardından Türkçe açıklama yapıldı.

Açıklamada, „Ezilen halkın direnişi baskı, sömürü ve zulme karşı her geçen gün daha da yükselmektedir.  On yıldan fazladır iktidarda olan faşist AKP  hükümeti uygulamalarıyla , tehditkâr, kabadayı, diktatör kimi zaman işçiye, köylüye, memura, annelere, Alevilere, Kürtlere küfür eden, despot asla farklı düşünce ve azınlıklara tahammül etmeyen Faşist AKP’nin yavuz selimi , gör şimdi halkın öfkesini gör bu halk neye muktedir.“ „Bu öfkenin tutuşturduğu ateşi asla söndürmeyecektir. Bugün faşist AKP iktidarına karşı Taksim ve tüm ülkeye yayılan halk direnişini desteklemek için KESK ve DISK iki günlük grev yapmış ve yüzbinlerce kişiyi sokağa dökmüştür.“ „Zürih Taksim Direnişiyle Dayanışma Komitesi olarak  AKP faşizmi tarafından emekçi halkımıza karsı yapılan saldırıları nefretle kınıyoruz. Bununla birlikte ülkenin birçok yerinde büyük bir kararlılıkla direnenleri de selamlıyoruz. Halkın isyanı direnişi, mücadelesi umut olup dalga dalga yayılmakta. Bu isyan, bu direniş bizim. Gelecek bizim. Bizim geleceğimiz saraylıların kabusu olacaktır.“

Diyerek sonlandırdı konuşmasını, akblinde temsilen yapılan tabutlar konsolosluk önüne bırakılmasından sonra, davul-zurna eşliğinde halaylar çelilerek direniş selamlandı.

 

IMG_1195 IMG_1206IMG_1221IMG_1260IMG_1266IMG_1248IMG_1233Resim 1