Home , Haberler , Deniz, Yusuf ve Hüseyin çok sayıda şehirde anıldı

Deniz, Yusuf ve Hüseyin çok sayıda şehirde anıldı

TÜRKİYE|07.05.2018|Bir çok şehirde Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu (THKO) kurucu önderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam edilişinin 46. yıl dönümü dolayısıyla etkinlikler gerçekleşti.

Samsun

Samsun Emek ve Demokrasi Güçleri, 78’liler Derneği pasajında 3 Fidan’ı andı. Burada yapılan açıklamayı dernek başkanı Cengiz Akşan okudu. Akşan, “3 Fidan’ın özgürlük, eşitlik, adalet mücadelesindeki onurlu ve dik duruşları, idam sehpasındaki haykırışları unutulmadı” dedi.

Demokratik, özgür, adil bir ülke özleminden ve mücadelesinden vazgeçmemek; özgürlük ve eşitlik için yaşamını yitirenlerin anısına sahip çıkmanın en doğru yolu olduğunu belirten Akşan,  “Onların isimleri ve kararlı mücadeleleri milyonların yüreğinde ve zihninde yaşamaya devam edecek. Onların başı dik ve onurlu duruşlarını daima örnek olarak hatırlayacağız. THKP-C’li Mahir Çayan ve yoldaşlarını Kızıldere’ye çıkaran devrimci dayanışma ruhuyla Deniz, Yusuf ve Hüseyin şahsında katledilen tüm devrimcileri bir kez daha anıyoruz” diye konuştu.

İzmir

İzmir’in Buca ilçesinde Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, idam edildikleri saatte Evka-1 Pazar Yeri’nde bulunan Üç Fidan Anıtı’nda yüzlerce kişinin katılımıyla anıldı.

Anma töreni için saat 03.30’da Buca Tenis Kulübü önünde ellerinde meşalelerle toplanan yüzlerce kişi anmanın yapılacağı Üç Fidan Anıtı’na kadar “Faşizme karşı omuz omuza”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Emperyalistler işbirlikçiler 6. filoyu unutmayın”, “Faşizme ölüm halka hürriyet” sloganlarla yürüdü.

Evka-1 Pazar Yeri’nde bulunan Üç Fidan anıtında yapılan anmada saygı duruşu ve sinevizyon gösteriminin ardından çeşitli kurumlar adına yapılan kısa konuşmalarda Denizlerin mücadelesinin yükseltilmesine vurgu yapıldı.  Konuşmaların ardından anıta karanfiller bırakıldı ve “Devrim şehitleri ölümsüzdür” sloganı atıldı.

İstanbul

İstanbul’da bir araya gelen Devrimci Gençlik Dernekleri, EHP Gençliği, Gençlik Muhalefeti, Gençlik Komiteleri, Liseli Gençlik Muhalefeti ve Liseli Hareket Dolmabahçe’ye “Mahirlerden Deniz’e sürüyor mücadele”, “Yaşasın devrim ve sosyalizm”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarıyla yürüdü. Kitle Dolmabahçe’de açıklama yaparak denize karanfiller bıraktı.

İstanbul’da bir diğer anma Ataşehir İlçesi Deniz Gezmiş Parkı’nda gerçekleştirildi. HDP, ESP, SMF, KÖZ, SODAP ve PSAKD tarafından gerçekleştirilen anma saygı duruşu ile başladı. Ardından basın açıklamasını okuyan Ümit Altun, “And olsun ki yitirdiklerimizin toprağa düşen umut filizleri yeşerecek ve bu mücadele zaferle sonuçlanacaktır”’ dedi.

Akşam saatlerinde ise Atatürk Kültür Merkezi (AKM) önünde toplanan gençlik örgütleri,  “1968-2018 bitmedi sürüyor o kavga” pankartının arkasında, “Emperyalistler, işbirlikçiler 6. Filo’yu unutmayın”, “Deniz, Yusuf, Hüseyin yaşıyor”, “Emperyalizm düşman halklar kardeştir”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz”, “Emperyalizm yenilecek direnen halklar kazanacak” sloganlarıyla yürüdü.
Dolmabahçe’de sona eren eylemin sonunda 68 devrimci gençlik hareketi önderleri şahsında tüm devrim şehitleri için saygı druşunda bulunuldu.
Ardından basın açıklaması yapıldı.
Açıklamada, “68 kuşağının bizlere bırakmış olduğu kapitalizme ve emperyalizme karşı mücadele mirasından aldığımız güçle direniyoruz ve bu bilinç ile Deniz’in, Hüsyin’in ve Yusuf’un kavgasını sürdürüyoruz” denilerek, devrim ve sosyalizm bayrağının yukarıya taşıma gayreti içerisinde olduğu sırada Deniz’in Gemerek’te, Yusuf’un Şarkışla’da ve Hüseyin’in Kayseri’de yakalandığı, üç devrimcinin, başka bir dünya yaratmak için yola çıktıkları ifade edildi. Açıklamada, 12 Mart rejimin mahkemeleri tarafından idam edildikleri ifade edildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Bizler yalınayak idama giden Hüseyin İnan’ın, korkusuz Yusuf Aslan’ın ve son sözü ‘Yaşasın Kürt ve Türk halklarının kardeşliği’ olan Deniz Gezmiş’in yoldaşlarıyız. Tek adam rejimin zulmü ve baskısı varsa bizlerin de 68’lerden direniş ruhu var. 6. Filo’nun denize döküldüğü yerden bir daha sesleniyoruz: Ezilenlere ve Denizlere sözümüzdür, faşizm yenilecek biz kazanacağız.”
Açıklama, söylenen Enternasyonal Marşı ile anma sona erdi.
Ankara

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan, ölümlerinin 46’ncı yıldönümünde  Karşıyaka Mezarlığı’nda bulunan mezarlarının başında anıldı. Gençlik örgütleri, siyasi parti ve kurumlar ile DKÖ’lerin yanısıra binlerce insan  mezarlıkta bir araya geldi. Anma boyunca binler hep bir ağızdan, “Yusuf, Hüseyin, Deniz, sürüyor sürecek mücadelemiz”, “Emperyalistler, işbirlikçiler 6. Filoyu unutmayın” ve “Gençlik gelecek, gelecek sosyalizm” sloganları attı.

Saygı duruşuyla başlayan anmada hep bir ağızdan Enternasyonal Marşı okundu. Ardından kurumlar adına ortak açıklamayı KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Sultan Saygılı yaptı. Türkiye’nin devrimci önderlerini selamlayarak konuşmasına başlayan Saygılı, emperyalist kapitalist sistemin başta işçi sınıfı olmak üzere tüm dünya halklarına sömürü dayattığını belirtti.

“AKP ve Erdoğan’ın Suriye başta olmak üzere bu emperyalist gerici savaştaki sorumlulukları görmezden gelinemez” diyen Saygılı, Kürt, Êzidî, Türkmen ve Arap halklarının hala Suriye’de acı çektiğini söyleyerek, “Halklar hala katliamlara uğruyor. Yakın coğrafyamızda ve ülkemizde ırkçı, gerici anlayış kan ve ölüm kusmaya devam ediyor. Erdoğan ve AKP’nin buradaki sorumluluğu göz ardı edilemez” dedi. Emperyalistlerin bölgedeki tüm planlarının bozulacağını söyleyen Saygılı, “Gerici barbarlığa karşı kendi topraklarında özgürlük mücadelesi verenleri selamlıyoruz. Emperyalizm ve dünya gericiliği halkların direnişi ile er ya da geç yenilecektir” diye ifade etti.

Açıklamanın ardından kitle mezarların bulunduğu yere geçti. Deniz Gezmiş’in mezarı başında konuşan Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan, “Onlar 46 yıldır emperyalizme karşı bağımsızlık, barış, egemen ulusların iktidarına karşı ulusal kurtuluş, kapitalizme karşı sosyalizm mücadelesinde bayrak oldular, bugüne geldiler” dedi.

Erdoğan’ın “Daha çok demokrasi” sözünün grevlere, basına ve örgütlenmeye karşı daha fazla yasak anlamına geldiğini vurgulayan Gürkan, konuşmasını şöyle tamamladı: “24 Haziran’a giderken çeşitli baskılar olacağını biliyoruz; ama yine de inatla halk güçlerini birleştirerek onların engelsiz gitmeye çalıştığı yolu tersine çevireceğiz. ”

Konuşmaların ardından etkinliğe katılanlar bir bir mezarları ziyaret ederek ellerindeki karanfilleri mezarlara bıraktı.

Adana

Emek Gençliği, Öğrenci Kollektifi, Adana Demirspor taraftar grubu 6. Bölge, FKF, HDP, Atatürk Parkı’nda anma etkinliği düzenledi. “Yaşasın devrim ve sosyalizm”, “Deniz, Yusuf, Hüseyin sürüyor sürecek mücadelemiz”, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganlarının atıldığı anma saygı duruşuyla başladı. İdam edilen Deniz, Yusuf ve Hüseyin’in son sözleri okundu.

Gençlik örgütleri adına ortak basın metnini okuyan Mesut Baylav, “Tıpkı Denizler gibi biz de bu gidişe dur demek ve kendi özgür dünyamızı kurmak için mücadele etmek zorundayız. Tüm Türkiye gençliğini; tek adam tek parti gidişatına dur demek için bulunduğu her alanda mücadele etmeye, talepleri etrafında birleşmeye çağırıyoruz” diye konuştu.

Mersin

78’liler Derneği Mersin Şubesi, Mersin’in Toroslar ilçesinde bulunan 68’liler Barış ve Kardeşlik Hatıra Ormanı’nda 6 Mayıs 1972’de idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı andı. Anmaya HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, CHP Mersin milletvekilleri Aytuğ Atıcı ve Serdal Kuyucuoğlu, EMEP MYK Üyesi Levent Tüzel, Mersin Cemevi Başkanı Hasan Kılavuz katıldı. Anma Denizler şahsında demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşu ile başladı.

Devrimin en uzun koşusuna hitaben gençler arasında koşu yarışı yapıldı. Yarışta birinciliği göğüsleyen gence kitap hediye edildi. Ardından Denizler anısına yapılan anıta yürüyüş yapılarak karanfiller bırakıldı. Yürüyüşte “Yusuf, Hüseyin, Deniz sürüyor sürecek mücadelemiz” sloganı atıldı. Anıt önünde yapılan açılış konuşmasının ardından Nazım Hikmet anıt mezarına yürünerek buraya karanfiller bırakıldı.

Anmada basın açıklamasını 68’liler Derneği Mersin Şube Başkanı Doğan Göksel okudu. Ülkenin dört bir yanından 6 Mayıs etkinliklerinin yapıldığına dikkat çeken Göksel, binlerce yüreğin 3 fidan için attığını kaydetti.

Göksel, “Bizler de burada onların yüreğine yüreklerimizdeki coşkuyu gönderiyoruz. Onlar Kürt ve Türk ulusunun kardeşliğini savundukları için suçlu görüldüler. Emek sömürüsüne karşı mücadele ettikleri için suçlu görüldüler. Bu süreç içerisinde onları idama gönderen savcılar, hakimler, bürokratlar ve siyasetçiler tarihin çöplüğüne gömüldüler. Ama devrimciler milyonların yüreğinde filizlenip büyüdüler” dedi.

Anmada konuşan HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ise “Bu mücadele 1971-72’de askeri ve siyasi manada zaferle sonuçlanmamış olabilir, ama ahlaki ve insan değerleri manasında zafer, bu yoldaşlarımız sayesinde Türkiye halklarının ve Türkiye devrimcilerinin umududur. Onlar bir kere hayatlarını kaybettiler ancak sonsuz hayata dönüştüler. Bugün de hala Türkiye ve Kürdistan devriminin manifestosu olacak sözleri; soğukkanlılık, cesaret ve dik başlılıkla o darağacının altında tekrarladılar. Bu manifesto, bu çağrı Türkiye bir devrimle tanışıncaya ve bu devrimi tamamlayıncaya kadar hepimizin ortak manifestosu olarak yaşamaya devam edecektir” şeklinde konuştu.

Denizleri anarak konuşmasına başlayan EMEP MYK Üyesi Levent Tüzel de “Türkiye’de her 6 Mayıs’ta Denizler ve onların şahsında sermayenin ve gericiliğin hedefine koyduğu bütün devrimci gençlik önderlerini anıyor olmamızın bir nedeni var. Bu gençler hayatları ile bedel ödeyerek ama şimdi milyonlarca insanın yaşattığı idealleri ve inançlarıyla tarihe ve geleceğe gömüldüler” dedi.

Anma etkinliği Akdeniz Sanat Atölyesi müzik gurubunun ezgileri ile devam etti.

Rize

3 Fidan’ın idam edilişlerinin 46. yıl dönümünde Rize’nin Fındıklı ilçesinde ESP, ÖDP, Halkevleri, LÖB ve Emek Gençliği tarafından anıldı. Saygı duruşuyla başlayan anmada Denizlerin mücadele tarihi anlatan sinevizyon gösterisi yapıldı.

Anmada konuşan LÖB üyesi Turgut Köse, “Deniz’i, Yusuf’u, Huseyin’i yılda bir kez anmaktan ziyade onların mücadele geleneklerine sahip çıkmak, savaşa ve sömürüye dur demek, işgal ve emperyalist müdahalelere hayır demek ve halkların kardeşliğini kararlıca savunmak gerekiyor. Denizlerin bizlere bıraktığı bu idallere sahip çıkmalıyız” dedi.

Yapılan konuşmanın ardından denize karanfil bırakıldı. (Özgür gelecek)