Home , Haberler , Münih Politik Tutsaklar Davasıyla Dayanışmayı Büyütelim!

Münih Politik Tutsaklar Davasıyla Dayanışmayı Büyütelim!

Münih’de 15 Nisan 2015 tarihinden beri tutuklu olan ATİK (Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu) aktivisti politik tutsaklar federal caza yasasının 129 maddesinin, b bendinden dolayı yargılanmaktadırlar. Tutukluluklarının 3. yıldönümünde Münih eyalet mahkemesi önünde protesto mitingi düzenlenecektir. Mitinge tüm ilerici, devrimci, demokratik kurum ve bireyleri katılarak destek vermeye çağırıyoruz.

Aktivistler, TKP/ML (Türkiye Komünist Partisi / Marksist – Leninist) üyesi ve yöneticisi olma iddiasıyla yargılanmaktadırlar. TKP/ML’ye ilişkin Almanya başta olmak üzere hiç bir ülkede yasak olmamasına ve tutsaklara ilişkin Almanya’da işledikleri her hangi bir suçlama iddiası olmamasına rağmen yargılamaya devam etmektedirler. Suçlamalara ilişkin eldeki belgeler Türk ve Alman istihbaratının hukuksuz takibatlarından ve TKP/ML’nin kendisinin Türkiye’deki gelişmelere ilişkin kamuoyuna yaptığı açıklamalardan elde ettikleri belgelerdir.  Bu belgelerin bir çoğu Tük devleti tarafından verilmiş ve belgeleri veren istihbaratçıları bugün kendileri çeşitli davlarda belgeleri manüpüle etmekten tutukludurlar. Buna rağmen bu belgeler üzerinden arkadaşlarımız suçlanmaya çalışılarak, cezalandırılmak istenmektedirler. 

Bu dava Türk devletinin talebiyle ve onların işbirliğiyle yürütülmektedir.  Türkiye’de 2015 yılından itibaren yoğunlaşan saldırılarla özel bir bağlantısı söz konusudur. Özellikle, 15 Temmuz sözde darbe girişiminden sonra ilan edilen Olağan Üst Hal uygulamalarıyla birlikte halka yönelik yoğunlaşan saldırılar, HDP milletvekillerinin tutuklanması ve bir çok yeni yasalarla toplumsal muhalefet susturulmaya çalışılmaktadır.

Erdoğan hükümeti bu saldırılarını ülke dışına da taşımaktadır. Yurtdışında yaşayan, Faşist Türk devletine muhalif olan ve kamuoyu oluşturmak isteyen kesimlere ilişkin de saldırılar yoğunlaşmaktadır. Alman devleti de Türk devletinin bu tutumuna, muhalif kesime yönelik tutuklama, demokratik kurumlara baskın düzenleme ve yürüyüşleri yasaklama girişimleriyle aktif destek vermektedir. Mezopotamya yayınevi ve Müzik  şirketinin basılarak binlerce kitap ve CD’lere el konulması, Hannover Kürt Toplum Merkezinin basılması bunların başlıca örnekleridir. Özellikle de Türk devletinin Efrin işgalinden sonra bunun yoğunlaşması Alman devletinin Türk devletine bu işgalde verdiği aktif desteğin sonucudur.

Alman devletinin ATİK aktivistlerini tutuklayıp yargılaması da Türk devletine verdiği aktif desteğin sonucudur. Fakat tutuklama gününden bugüne kadar sınırları aşan dayanışma eylemlerinin sonucunda 5 aktivist kısa süre önce serbest bırakılmıştır. Tün arkadaşlarımız serbest bırakılana kadar dayanışma eylemlerimiz sürecektir. Arkadaşlarımızın mahkemesi başladıktan günümüze kadar her ay düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz dayanışma mitinglerinin bu aydaki; 13 Nisan 2018 tarihinde, saat 12.00’da Münih eyalet mahkemesi önünde gerçekleştirilecektir. Hepinizi mitinge katılarak, dayanışma içinde olmaya çağırıyoruz!

ATİK – Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu