Home , Avrupa , Den Haag’da 100. Yılında Ekim Devrimi Paneli Gerçekleşti

Den Haag’da 100. Yılında Ekim Devrimi Paneli Gerçekleşti

Den Haag |10.11.2017 Avrupa’da merkezi olarak Ekim Devriminin 100. yılı sebebiyle örgütlenen panel ve etkinliklerinin biri de Hollanda’nın Den Haag şehrinde gerçekleştirildi. Panel dünyada komünizm, devrim, demokrasi ve ulusal kurtuluş mücadelelerinde şehit düşenler için yapılan saygı duruşuyla başladı. Panele Atılım ve Partizan adına konuşmacılar katıldılar.

İlk sözü alan Atılım temsilcisi “…Ekim devriminin emperyalizm ve devrimler çağını açan sürecin başlangıcı olduğunu, Bolşevik partinin devrimde ısrar etmesinin onu başarıya ulaştırdığını belirtti ve Bolşeviklerin Avrupa’ya bakarak onlardan öğrenmek ve onları beklemek yerine kendi atılımlarını yaptıklarını, dünya proletaryasının iç içe geçtiğini ve devrimsel bir süreçle karşılaşıldığında bölgesel devrimlerin daha büyük şansı olduğunu ifade ederek temel meselenin proletarya diktatörlüğü altında en geniş demokrasiyi kurmak olduğunu belirtti.“

Partizan temsilcisi konuşmasında “Paris komününden sonra insanlığın nihayi kurtuluşu için ayağa kalktığı Ekim sosyalist devrimidir“ diye söze başladı. ‚Ekim sosyalist devriminin gerçekleşmesiyle Rusya da işçi sınıfının, köylülüğün, kadınların ve ezilen bağımlı ulusların kazanımlarına kısaca değindikten sonra Ekim devriminin tarihsel gücünü arkasına alan Kürtlerin Rojava’da gerçekleştirdikleri devrimle ilgili konuştu. Ardından da Sovyetler’deki geriye dönüşlerle ilgili, sosyalizmde sınıflar ve sınıf mücadelesi olduğu sürece onlarca kültür devrimine gereksinim olduğunun altını çizdi. Son olarak da „insanlığın kapitalizmin barbarlığından kurtuluşunun reçetesi EKİM’dir“ diyerek sözlerini tamamladı.

Katılımcıların konuşma ve sorularından sonra panel sonlandırıldı.

scroll to top