Home , Haberler , Cizre ve Yüksekova neden il merkezi olacak ?

Cizre ve Yüksekova neden il merkezi olacak ?

1020291536

HDP eski Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Şırnak ve Hakkari şehir merkezlerinin Cizre ve Yüksekova’ya taşınma projesinin temelinde, buraların asayiş kolordusunun alt yapısına uygun yerler olmasının yattığını söyledi. Kaplan, „Yoksa orada şehrin ekonomik, sosyal, kültürel kalkınmasına yönelik bir yapılanma söz konusu değil“ diye konuştu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İngiltere’ye giderken uçakta yaptığı açıklamada terörle mücadele kapsamında idari bazı tasarrufları olacaklarını da belirterek, Şırnak’ta il merkezinin Cizre’ye, Hakkari’de de Yüksekova’ya taşınabileceğini açıkladı.

Konuyu Sputnik’e değerlendiren HDP eski Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, 1990 yılında Siirt’in ilçesi olan Şırnak’ın askeri örgütlenmeye, sınır güvenliğine uygun asayiş ili olarak kurulduğunu söyledi.  Kaplan, „Yani Şırnak’ın vilayet yapılma nedeni asayiş ili. Nusaybin’den Çukurca’ya kadar uzun bir Irak-Suriye sınırı var, Şırnak’ın bu gerçekliğini görmek lazım“ dedi.

2010 YILINDA DA GÜNDEME GELMİŞTİ

Kasım 2010’da Hükümet’in birden bire Cizre ve Yüksekova’nın il yapılmasını gündeme getirdiğini ifade eden Kaplan, o tarihlerde kendilerinin AK Parti’nin başbakan yardımcısı düzeyindeki isimlerle ve bölge milletvekilleri ile konuşup, böyle bir şey olup olmadığını sorduklarını anlattı. Kaplan, „Hiç birisi bilmiyoruz dedi. Sadece Genelkurmay ve MİT’te istihbaratta yapılan bir çalışma var dediler. Ondan sonra da kapandı, gündeme gelmedi“ diye konuştu.

‚GENELKURMAY BAŞKANI ‚SINIR KOLORDUSU‘ DİYE MESAJI VERMİŞTİ

HDP’li Kaplan, 2013 yılında çözüm sürecinin başladığını bu arada Suriye’de olayların başladığını vurgulayarak, Mart 2015’te Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in ‚Biz sınır kolordusunu kuracağız‘  şeklinde bir açıklaması olduğunu ifade etti. Kaplan sözlerini şöyle sürdürdü:

„Sınır güvenliği Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı zaten. Ama farklı tugaylara, tugaylar farklı ordulara bağlı.  Türkiye’de 4 tane ordu var, birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü ordu diye. Bunlara da bağlı 9 tane kolordu var. Şimdi bu sınır güvenliğini ise direk ordulara değil Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ve Genelkurmay’a bağlamayı hedefliyoruz dedi ve 2017’de hayata geçirmeyi planlıyoruz demişti. Bu son gelişmelerden sonra bu olay sümenaltı olmuştu.“

ASAYİŞ KOLORDUSUNUN ALT YAPISINA UYGUN YERLER

Suriye ve Irak’ta yaşanan gelişmeler üzerine bu planın yeniden gündeme geldiğini kaydeden Hasip Kaplan, Davutoğlu’nun da bu konudaki işaret fişeğini verdiğini söyledi. Kaplan, Davutoğlu’nun Hakkari’nin merkezinin Yüksekova’ya, Şırnak’ın merkezinin de Cizre’ye taşınmasından söz ettiğini belirterek şunları söyledi:

„Aslında burada söylenmek istenen bu asayiş kolordusunun alt yapısına uygun yerler burası. Çünkü Cizre tam da Suriye-Irak sınırının birleştiği noktada, Yüksekova da tam böyle Irak ile İran’ın sınırının birleştiği noktada. Yani bin 237 kilometrelik bir sınır söz konusu. Sınırın öbür tarafında Kürdistan Bölgesel Yönetimi var Irak’ta, Suriye tarafında da Rojava var. Bu dikkate alındığı zaman Davutoğlu’nun bahsettiği şehir merkezlerine büyük askeri birliklerinin konuşlandırılması, kolordunun konuşturulması, alt yapısının oralarda yapılması anlamına geliyor. Orayı iyi bilen birisi, oranın milletvekili olarak ben bunu görüyorum. Yoksa oranın şehrin ekonomik, sosyal, kültürel kalkınmasına yönelik bir yapılanma söz konusu değil.“

STRATEJİK OLARAK DAHA UYGUN GÖRÜLMÜŞ OLMALI

Kaplan, „Böyle bir askeri yapılanma il merkezlerini taşımadan da yapılamaz mı?“ sorusuna ise, „Onların ifadesine göre ikisi de Hakkari ile Şırnak dağ tepesinde, coğrafya olarak uygun değil. Oysa ki Şırnak nüfusu 4 bin iken, Şırnak’ın tepesinde en üst kısmında bir tümen var şu an. Tümen demek ki arazi koşulları ne olursa olsun yapılanabiliyor. Ama bu yeni hedefe uygun olarak bu şehirlerde stratejik olarak yer olarak daha uygun görmüş olmalılar ki oraları seçmişler. Bunun bir çok nedeni var. Yalnız sınır güvenliği değildir. Son gelişmeler, son olaylar, güvenlik faktörü, sürekli soruna asayiş, terör sorunu olarak bakmaktan kaynaklanan eskiden beri gelen aynı zihniyet devam ediyor. Yeni bir şey yok yani“ yanıtını verdi. Kaplan, çok yüksek miktarda bu iki merkeze askeri yığılmalara, güvenlik yığılmaları olacağını söyledi.