Home , EMEĞİN GÜNDEMİ , Bu mücadele aslında kazanılmış bir mücadeledir“

Bu mücadele aslında kazanılmış bir mücadeledir“

DeritexISTANBUL | 14 – 01 – 2014 | Punto Deri Fabrikasının ardından Punto deriye ait olan  “Maksut Tat”  adlı bir fason işyerinde işçilerin çoğunluğunun sendikaya geçmesiyle patron 50 işçinin tamamını işten attı.  Buna karşı Deriteks Sendikası bugün (11 Ocak) Zeytinburnu 58. Bulvarda bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Deriteks Sendikası Punto Deri ve Maksut Tat işçilerine destek olmak amaçlı Zeytinburnu 58. Bulvar’ın sonuna kadar kitlesel bir yürüyüş gerçekleştirdi.

İşçiler  “Deri işçisi köle değildir”pankartının arkasında “Yaşasın Punto direnişimiz”, “Direne direne kazanacağız” sloganları ile yürüdü. Yürüyüş sırasında “Dikkat yetimin hakkı var”, “Sendika hakkımız engellenemez”, “Patronun kölesi değiliz” yazılı dövizler açıldı.

Ayrıca eyleme direnişçi işçilerin çocukları da“Babamızı ezemezsiniz arkasında biz varız” yazılı ozalitle katıldı. „“Bunu görmeyen gözler kör olsun“

Eylem işçilerin bulvarda açtığı standın önünde son buldu. Açıklama öncesinde Ramazan Aygün bir konuşma yaptı. Aygün açıklamasında işten atılmaların devam ettiğini ancak buna karşı da mücadelenin büyüdüğüne dikkat çekti. Aygün “Bizler çok zor koşular altında çalışmaktayız. Lağam borularının altında saatlerce sömürülüyoruz. Bunu görmeyen gözler kör olsun “  diyerek konuşmasını sonlandırdı.  “Bu mücadele aslında kazanılmış bir mücadeledir”  Ramazan Aygün’ün konuşmasının ardından basın açıklaması yapıldı. Açıklamayı Deriteks Sendikası Başkanı Musa Servi okudu. Servi açıklamasında öncelikle Punto’nun 165 günlük direniş sürecine değinerek şunları söyledi; “Punto’da bir haykırış var. Bu haykırış işçilerin patrona ve yaşadıkları haksızlıklara karşı gelişen ve güçlenen bir haykırıştır. 80 arkadaşımız haksızlıklara karşı direniyor. Bizler hakkımız olanın peşinde gidiyoruz ve bu haklarımızı almamızın yolu da örgütlenmeden ve mücadele etmekten geçer” dedi ve ardından devam etti,  “Punto işçileri 165 gündür mücadele ediyor. Şimdi Punto işçilerinin mücadelesine Maksut Tat’ta çalışan diğer işçilerde dâhil oldu. İşçilerin mücadelesi aslında kazanılmış bir mücadeledir. Punto işçileri 165 gündür işverenin bütün yaptırımlarına ve para tekliflerine rağmen mücadeleye devam ediyor. Bizler bu mücadelenin sonunda kazanacağımıza inanıyoruz”  Servi’nin konuşmasının ardından işçiler, “Punto’ya sendika girecek başka yolu yok” sloganını atarak Zeytinburnu halkını direnişlerine omuz vermek için imza standına çağırdı. Ardından halaylar çekilerek eylemi sonlandırdı.

 Kaynak:ÖG