Anasayfa , Avrupa , İtalya’da Siyahi Bakana Yönelik Irkçılık Durmuyor

İtalya’da Siyahi Bakana Yönelik Irkçılık Durmuyor

siyahibakanitalyİTALYA | 27 – 07 – 2013 | İtalya’nın Demokratik Kongo Cumhuriyeti kökenli Entegrasyon Bakanı Cecile Kyenge, bu göreve geldiğinden bu yana ırkçı saldırılara maruz kalıyor. Son olarak, Cervia’da yaptığı konuşma sırasında bir izleyici Bakan Kyenge’ye muz fırlattı.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde doğan İtalya’nın ilk siyahi bakanı olan Cecile Kyenge, Nisan ayında bu göreve atandığından bu yana ırkçı saldırı ve yorumlara maruz kalıyor. Ülkenin merkezindeki Cervia’da bir konuşma yaparken Bakan Kyenge’ye doğru izleyicilerden biri muz fırlattı.

Bakanı protesto etmek için Cervia’da aşırı sağcı-ırkçı Forza Nuova (Yeni Güç) grubu tarafından bir gösteri de düzenlendi.

Gösteride, bakanın İtalya’da doğan herkes vatandaşlık verilmesi önerisini protesto etmek için yapay kanlar sürülmüş mankenler bırakıldı. Bırakılan bir bildiride ise “Göç öldürüyor” diye yazıldı. Bununla göçmenler tarafından “işlenen suçlar” ima ediliyor.

İki hafta önce de, Senato Başkan Yardımcısı ve sağcı Kuzey Ligi üyesi Roberto Calderoli, siyahi bakana “oran-gutan” benzetmesi yapmıştı. (ANF)