Home , Avrupa , Brüksel’den Atina’ya Turgut Kaya için Eylemler

Brüksel’den Atina’ya Turgut Kaya için Eylemler

Haber Merkezi |10.07.2018| Turgut Kaya’nın serbest bırakılması için yapılan eylemler yarın devam edecek. Uluslararası Politik Tutsaklarla Dayanışma Komitesi’nin (UPOTUDAK) çağrısı ile Londra, Brüksel, Düsseldorf, Frankfurt, Stuttgart, Münih, Bern, Viyana ve Atina’da eylemler örgütlenecek.

Brüksel’de Eylem ve Diplomatik Görüşmeler

Brüksel’de UPOTUDAK, Halk Cephesi, Kızıl Yardım ve Leuven Anarşist Grup tarafından ortak çağrısı yapılan eylem yarın saat 17’de Yunanistan’ın Brüksel konsolosluğu önünde yapılacak. Yunanistan’da tutsak bulunan tüm politik tutsaklara ve özelde Turgut Kaya’ya özgürlük! şiarıyla yapılacak eyleme tüm devrimci demokratik kesimlerin katılması çağrısı yapılıyor.

Brüksel’de yapılan diplomatik görüşmelerin ana konusu ise Turgut Kaya’ya özgürlük. Birçok parti temsilcisi ve yetkili ile yapılan görüşmelerde Turgut Kaya’nın yaptığı açlık grevine ve iade tehlikesine dikkat çekilerek eylemlerin devam edeceği bilgis veriliyor. Yarın eylem öncesi saat 14’de İtalya Komünist Yeniden Kuruluş Partisi temsilcisi Eleonora Forenza ile bir görüşme gerçekleştirilecek.

Syriza Partisi’nin Avrupa Parlamentosu ve AB Komisyonu temsilcileri ile de görüşmeler gerçekleştirildi. Bu görüşmelerde konu ile yakından ilgilendikleri belirtiliyor. Syriza Avrupa Parlamento Grubu Başkanı Michail Skaramagkas ATİK Konsey temsilcisi Ozan Demir’in konuya dair yazışmalarında verdiği cevapta konuyu yakından takip ettiğini ve Atina ile temasta olduğunu vurguladı. Demir AHM’ye verdiği demesinde Turgut Kaya’nın serbest bırakılması için Brüksel’de görüşmelerin devam edeceği bilgisini verdi.

Birçok Şehirde Dayanışma Eylemleri

UPOTUDAK çağrısı ile birlikte 11 Temmuz günü Avrupa’nın birçok kentinde eylem düzenlenecek. Ayrıca Turgut Kaya’ya Özgürlük platformu tarafından Atina’da 12 Temmuz günü Adalet Bakanlığı önünde bir eylem planlanıyor.

AHM’ye ulaşan bilgilere göre yarın Londra, Frankfurt, Stuttgart, Münih, Bern ve Viyana’da gerçekleşcek eylemlerin adresleri ve başlama saatleri ise şöyle;

Frankfurt

Yunanistan Konsolosluğu (Zeppelinallee 43 – 60325) Başlama Saati 10:00

Bern

Yunanistan Konsolosluğu (Weltpoststr. 4 – 3015) Başlama saati 12:30

Düsseldorf

Yunanistan Konsolosluğu (Willi Becker Alee 11 – 40227) Başlama Saati 13:00

Londra

Yunanistan Konsolosluğu (1A holland Park, Kensington,W11 3TP), Başlama Saati 13:00

Stuttgart

Yunanistan Konsolosluğu (Wilhelmsplatz – 70178) Başlama Saati 15:00

Viyana

Yunanistan Konsolosluğu (Argentinierstr. 14 – 1040) Başlama Saati 15:00

Brüksel

Yunanistan Konsolosluğu (Rue des Petits carmes 10 – 1000) Başlama Saati 17:00