Home , Avrupa , Avrupa’daki kitle örgütlerinden; Dersim ismi ve Dersim Belediyesi savunulmalıdır!

Avrupa’daki kitle örgütlerinden; Dersim ismi ve Dersim Belediyesi savunulmalıdır!

HABER MERKEZİ |10.06.2019| Avrupa’daki Dersim, Alevi Kurumları ve Demokratik Kitle Örgütlerinden ortak açıklama;

“1937-38 Tenkil, Tedip ve Tehcirine karşı, Dersim ismi ve Dersim Belediyesi savunulmalıdır!“

Avrupada faaliyet gösteren Dersim, Alevi Kurumları ve Demokratik Kitle Örgütleri, “Dersim ismi ve Dersim belediyesi savunulmalıdır” başlıklı ortak bir açıklama yayımladı.

Yapılan açıklama, “Bizler, Avrupa’da çalışmalar yürüten Dersim ve Alevi Kurumları, Demokratik Kitle örgütleri, Dersim Belediye Meclisinin almış olduğu “Tunceli Belediyesi” isminin, “DERSİM BELEDİYESİ” olarak değiştirilmesi kararını selamlıyor, sahip çıkıyor, DERSİM, DERSİMDİR, bu tarihsel Hafızamızı hiç bir güç Dersimden söküp atamayacaktır diyoruz !” şeklindeki sözlerle başladı.

Açıklamanın devamında, “Söz konusu bu kararın kamuoyu ile paylaşılmasının ardından, Dersim belediyesi, ırkçı, faşist parti ve yapılanmalar ile “sözde solcu ”suna kadar ittihatçılığın tüm versiyonlarının karşı saldırısına uğradı. Oysa yapılan şey, belediyemizin kayyum gaspından kurtarıldıktan sonra doğal isminin bir kez daha kullanıma sokulmasından ibaretti.

Dersim ismi, tarihimiz ve kültürümüzün, coğrafyamız ve toplumsal gerçekliğimizin adıdır. Devletin dayattığı “Tunceli” ismi ise her defasında biz Dersimlilere, atalarımızın uğradığı 1937-38 Soykırımını anımsatmaktadır ve yaralarımızı kanatmaya devam etmektedir.

Tarihsel hafızamızla çok iyi biliyoruz ki; Dersim adına yöneltilen saldırı, gerçekte toplumsal varlığımıza, kültürümüze ve kimlik değerlerimize yöneltilen bir saldırıdır. Uğradığımız sürgün ve kırımlar yetmezmiş gibi, köylerimize kadar girişilen isim değiştirmelerle bizi biz yapan her şeyimiz yok edilmek istenmektedir.” denildi.

“Tunceli” ismi biz Dersimliler için 1937-38 Soykırımının, Zulmün adıdır!”

Dersim’in, Osmanlıdan günümüze egemenlerin inkâr, asimilasyon ve katliam politikalarının hedefi durumunda olduğu dile getirilerek,yüzlerce yıldır devam eden bu zulme karşı Dersim mazlumları baş eğmez duruşundan taviz vermediği,  siyasal, sosyal ve inançsal kimliği nedeniyle bugün de egemenlerin hala hedefi durumunda olduğu, 1937-38 katliamının izlerini taşıyan Dersim resmi ideolojilerin tekçi, inkârcı ve asimilasyoncu anlayışlarına karşı direnmeye devam ettiği vurgulandı.

Açıklamada, “Bu bağlamda, Dersimliler için “Tunceli” adı, toplumsal varlığımızı, kültürümüzü, kimliğimizi tarihten silmeyi hedefleyen projenin, bize “düşman ceza hukukunu” dayatan 1935 “Tunç Eli Kanunu”nun, “devletin tunç eli Dersim’in üzerine inecektir” diyen Abdullah Alpdoğan’ca uygulanan Tenkil, Tedip, Tehcir ve kırım uygulanmasının adıdır.

Dolayısıyla Dersim Belediyesinin aldığı kararın meşruiyeti bizim açımızdan tartışma götürmez bir durumdur ve Dersim ismimizi gasp eden kayyum zihniyetine karşı ortaya koyduğu toplumsal Dersim iradesinin ilanı ve karşı duruşudur.

Dersim halkının bu demokratik iradesini gerçekleştirmeye yönelik adımına muktedirlerce verilen tepki ise, kırımla tehdit edilmemiz olmaktadır. Nitekim TBMM kürsüsünden “sonunuz geçmişte dedelerinizin başına gelenlerden çok farklı olmayacaktır” ifadeleri ile verilen mesaj çok açıktır” denildi.

“1925 Şark ıslahat kanununun, güncellenerek devam edeceğidir”

Açıklama şu şekilde sona erdi; “Bu sözlerin 2019’da söylenebilmesi ve yaptırımsız kalması, T.C Devleti’nin bütün Soykırım ve katliamların failinin kendisi olduğunun en açık göstergesidir.

Fakat dost düşman herkes bilmeli ki Dersim Dersim’dir ve Dersim olarak kalacaktır. Bu bağlamda Sayın Maçoğlu ve Dersim Belediyesi şahsında toplumsal varlığımızı hedefleyen bu linç kampanyasını kınıyor, bu saldırılara karşı demokrasi güçlerini birlikte mücadele etmeye çağırıyor ve elbette ki bu tehditlerin hukuki açıdan da takipçisi olacağımızı ifade ediyoruz.

Toplumsal varlığımıza yönelen bu saldırı ve tehditlere karşı, dünya çapında örgütlü tüm Dersim ve Alevi Kurumları, Demokratik Kitle Örgütleri ve dostları olarak Dersim Belediyesinin aldığı bu haklı kararı destekliyor, Başkan Maçoğlu ve Dersim Belediyesinin sonuna kadar yanında olduğumuzu bir kez daha ilan ediyoruz.

Yayımlanan açıklamayı imzalayan kurumlar:

Avrupa Demokratik Dersim Birlikleri Federasyonu (ADEF)
Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA)
Avrupa Demokratik Haklar Konfederasyonu (ADHK)
Almanya Demokratik Haklar Federasyonun (ADHF)
Avusturya Demokratik Haklar Federasyonu (ADHF)
İsviçre Demokratik Haklar Federasyonu (İDHF)
Fransa Demokratik Haklar Federasyonu (FDHF)
Avrupa Demokratik Kadın Hareketi (ADKH)
Sosyalist Gençlik Hareketi (SYM)
Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK)
Yaşanacak Dünya
Dersim İnşa Kongresi
Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu/Kültür ve Sanat Kurulu
Frankfurt Alevi Kültür Merkezi/Cemevi
Bielefeld Alevi Kültür Merkezi
Bremen CEMEVİ
Porz Alevi Kültür Merkezi
Strazburg Alevi Kültür Merkezi
Hatterheim Alevi Kültür Merkezi
Bad Hamburg Alevi Kültür Merkezi
Gütersloh Alevi Kültür Merkezi
Ortak Bellek Dersim Europa
Memoire Collektive des Dersim en Europa
Kürmeş Derneği
Ludwigsburg Dersimspor
Rüselsehim Dersimspor
Emek ve Özgürlük Cephesi/Avrupa İnsiyatifi
Wenge Dersim-Hanover
Bielefeld Dersimle Dayanışma Derneği
Dersim Kulturverein Rhein-Main e.V
Dersim Kollektifi-Saarland
Rüselsehim Dersimle Dayanışma Derneği
Hamburg Demokratik Dersim Derneği
Berlin Dersim Komitesi (ADEF)
Hamm Dersim Komitesi (ADEF)
Paris Dersim Kültür Derneği
Hollanda Dersim Dayanışması
ACOTF Mulhouse