Anasayfa , Avrupa , Britanya Demokratik Güç Birliği Platformu Kuruluşunu İlan Etti

Britanya Demokratik Güç Birliği Platformu Kuruluşunu İlan Etti

gucbirligi_3LONDRA | 20 – 09 – 2013 | Bir süredir kuruluş çalışmaları yürütülen ve kuruluş bildirgesi geçtiğimiz hafta yayınlanan Demokratik Güç Birliği Platformu-Britanya 19 Eylül günü yapılan basın açıklamasıyla kuruluşunu ilan etti.
Londra’da bulunjan Londra Toplum Merkezi’nde yapılan basın açıklamasında Platformun kuruluş nedenleri ve yapılacaklar açıklandı. Yapılan açılış konuşmasından sonra basın bildirisi Türkçe ve Kürtçe olarak okunduç
Basın bildirisinde “Demokratik Güç Birliği; Türkiye’nin demokratikleşmesi, Kürt ulusunun ulusal demokratik haklarının tanınması, Aleviler, Ezidiler, Hıristiyanlar ve diğer bütün inanç grupları, etnik ve kültürel haklarının elde edilmesi ve halklarımızın barış içinde, özgürlük ve eşitlik temelinde bir arada yaşaması amacına katkıda bulunmaya dönük önemli bir misyon üstlenmiştir. ” denildi.
Açıklamanın devamında ise “Bizler; tüm ezilenler, yok sayılanlar, baskı altında tutulanlar, farklı ulus ve dinlere sahip oldukları için katliamdan geçirilenler, cezaevinde ölümle karşı karşıya bırakılanlar için; demokrasi, özgürlük ve eşitlik talep ediyoruz!” görüşlerine yer verildi.
Soru cevap bölümünün ardından basın açıklması bitirildi.
Demokratik Güç Birliği Platformu-Britanya`da Yer Alan Kurumlar:
FED-BIR (BRITANYA KURD DERNEKLERI FEDERASYONU)
BRITANYA ALEVİ KÜLTÜR MERKEZLERİ
GİK-DER(Göçmen İşçiler Kültür Derneği)
YÜZ ÇİÇEK AÇSIN KÜLTÜR MERKEZİ
TOHUM KÜLTÜR MERKEZ
EL-COM(Elbistan Community Centre)
DAYMER (Daymer Kurdish Turkish Community Centre)
TİLKİLİLER DERNEĞİ
KIRKISRAKLILAR DAYANIŞMA MERKEZİ
DERSİMİLİLER DERNEĞİ.
KOÇGİRİLİLER DERNEĞİ.
KOMKAR (Avrupa Kürdistan Dernekleri Konfederasyonu)
PAZDER.
NURHAKLILAR DAYANIŞMA DERNEĞİ.