Anasayfa , Avrupa , Binlerce İzlandalı Başbakanın istifasını istedi

Binlerce İzlandalı Başbakanın istifasını istedi

binlerce_izlandali_basbakanin_istifasini_istedi_h98385_ef0e7Alman Süddeutsche Zeitung gazetesi tarafından ele geçirildikten sonra Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) ile paylaşılan 11 milyon dökümanlı Panama Belgelerinde vergi cenneti ülkelerde ailesi ile birlikte sahip olduğunu şirketi beyan etmeyerek servetini kaçırdığı ortaya çıkan İzlanda Başbakanı Sigmundur David Gunnlaugsson’a karşı İzlanda halkı dün binlerce kişinin katıldığı parlamento önündeki gösteride başbakanın ve hükümetinin istifa etmesini istedi.

İzlanda Başbakanı Sigmundur David Gunnlaugsson’un dün parlamentoda Panama Skandalı ile ilgili soru önergesini cevaplamadan çok önce parlamento önünde toplanmaya başlayan İzlandalılar, davullar çalarak, yangın  sirenleri ile başbakanı protesto edip istifasını istediler. Öfkeli kalabalığın parlamento binasına yumurta, yoğurt fırlatmaları üzerine polis parlamento binasını güvenlik çemberine aldı.

Parlamentoda soru önergesini cevaplayan İzlanda Başbakanı Sigmundur David Gunnlaugsson servetinin vergisini son kuruşuna kadar ödediğini yasa dışı bir iş yapmadığını savundu. Başbakan İsveç televizyon kanalı SVT’nin Pazar günkü ‘Agenda’ programını terk etmesi ile ilgili olarak özür dileyip programda ‘’kendimi daha açık ifade edebilmem gerekirdi’’ dedi.

Muhalefet partilerinin de istifasını istediği İzlanda Başbakanı Sigmundur David Gunnlaugsson’un baskılara daha fazla dayanamayacağı, istifasının an meselesi olduğu belirtiliyor.

İsveç televizyon kanalı SVT’nin önceki akşam yayınlanan programında, Başbakan olmadan önce İzlanda’da tanınmış bir televizyoncu olan Sigmundur David Gunnlaugsson’un 2007 yılında vergi cenneti olarak bilinen İngiliz Virgin Adaları’nda Vintris Inc adında bir offshore şirketini satın aldığı,2008 yılında İzlanda tarihinin en derin ekonomik krizinde batan bankalardan 35 milyon alacağı olduğu, ancak başbakan olduktan sonra da mal varlığı bildiriminde bu şirketin varlığını açıklamayarak servetini vergi cenneti ülkelerde gizlediği ortaya çıkmıştı.